Zprávy | Z archivu rubriky


Přes 350 českých radnic vyvěsilo tibetskou vlajku na připomenutí 50. výročí protičínského povstání v Tibetu. K celosvětové akci Vlajka pro Tibet se připojili i politici Strany zelených. Vlajka zavlála před ministerstvy životního prostředí a školství, která vedou předseda strany Martin Bursík a místopředseda Ondřej Liška, a zelení poslanci ji vyvěsili z okna poslaneckého klubu. Podle ministerstva zahraničních věcí by podpora Tibetu neměla ohrozit konání květnového summitu Evropské unie s Čínou v Praze, který organizuje české předsednictví. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (za SZ) se k vyvěšení tibetské vlajky nepřipojil.

To, že zelení poslanci vyvěsili vlajku na budově sněmovny, se u politiků ostatních stran nesetkalo s ohlasem. Zatímco místopředsedové sněmovny Jan Kasal (KDU-ČSL) a Lubomír Zaorálek (ČSSD) byli k iniciativě zelených zdrženliví, předseda KSČM Vojtěch Filip nešetřil kritikou. Zatímco tibetské vlajky vyvěsila řada měst, krajské úřady se k akci nepřipojily. Vlajka ale přesto krátce zavlála nad jihočeským krajským úřadem, kde ji v noci vyvěsil jeden z obyvatel Českých Budějovic, pracovníci úřadu ji ale ráno z žerdi opět spustili. Objevila se i na budově královéhradeckého hejtmanství. Kraj se sice odmítl připojit k celosvětové akci, vlajku ale z okna své kanceláře vyvěsil hejtmanův náměstek Vladimír Derner (KDU-ČSL).

Před velvyslanectvím Čínské lidové republiky v Praze demonstrovalo na podporu Tibetu podle policie asi 150 lidí. Měli tibetské vlajky a transparenty, které vyzývají k dodržování lidských práv v Tibetu. Demonstranti se pokojně rozešli zhruba po hodině.