Zprávy | Z archivu rubriky


Ministr Ondřej Liška (SZ) se domnívá, že vláda po úterním vyslovení nedůvěry ztratila mandát k přípravě vysokoškolského zákona. Novinářům oznámil, že požádal premiéra Mirka Topolánka (ODS), aby zrušil termín předložení návrhu zákona o terciárním vzdělávání. Věcný záměr zákona měl být hotov do července, dosavadní výsledky chce Liška zveřejnit počátkem dubna. K přerušení práce na přípravě zákona ve čtvrtek Lišku vyzval rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl. "Zaznamenal jsem zprávu, že mi pan rektor poslal nějaký dopis, ve kterém mě k tomuto vyzval. Já jsem žádný dopis neobdržel a i bez knížecí rady pana rektora Hampla jsem hned poté, co byla vládě vyslovena nedůvěra, se sešel s premiérem Topolánkem a požádal ho o zrušení termínu předložení reformy terciárního vzdělávání," řekl Liška. Po jednání vlády pak ČTK textovou zprávou oznámil, že "výsledek dosavadních debat s akademickou reprezentací nad návrhem věcného záměru zákona bude zveřejněn počátkem dubna". Podle vlastních slov teď přemýšlí nad tím, jak projekty, které považuje za klíčové a velmi dobře připravené, "nenechat smést ze stolu tím, kdo přijde po mně, ale jak je připravit k předání do takové podoby, aby se v nich dalo co nejlépe pokračovat". Hampl novinářům řekl, že ministerstvo školství by mělo přípravu vysokoškolského zákona přerušit. Důvodem je podle něj to, že návrh postrádá koncept a ministerstvo není schopno o něm vést s univerzitami diskusi.

Nové vedení vládní agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách určené k integraci jejich obyvatel do většinové společnosti hodlá získat jejich důvěru a do konce letošního roku odstartovat první konkrétní projekty. ČTK to řekl nový ředitel agentury Martin Šimáček. Ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb (za SZ) jej jmenoval do funkce v pondělí, tedy pouhý den předtím, než sněmovna vyslovila nedůvěru vládě. Vládní agentura začala působit loni na jaře ve 12 městech a obcích a podle názoru některých romských aktivistů z různých organizací a sdružení zatím zcela selhala. "Agentura slibovala finanční podporu projektům, peníze však do pilotních lokalit v podstatě nedotekly," připustil Šimáček. "Mohli jsme tím způsobit problémy partnerům, ztratit jejich důvěru, která se obtížně získává zpět," konstatoval. Přes tento "šrám na tváři agentury" její nový šéf věří, že jeho podřízení najdou společnou řeč s Romy i se zaměstnanci státních institucí i radnic a vytvoří v jednotlivých obcích a městech takzvaná lokální partnerství. Spolupracovat by tak měli úředníci sociálních odborů, školy, úřady práce, policisté, zástupci vedení měst i pracovníci neziskových organizací.

"Přístup ke vzdělání, možnost získat zaměstnání, šance získat bydlení úměrné finančním možnostem - to jsou základní předpoklady pro život každého občana. Dvojnásob to platí u těch, kteří se ocitli v sociálním vyloučení," míní Šimáček. "Chceme podpořit konstruktivní řešení městských radnic oproti čistě represivním postupům," prohlásil Šimáček. Represe podle něj totiž napětí a konflikty mezi Romy a ostatními obyvateli měst s vyloučenými lokalitami pouze eskalují.