Zprávy | Z archivu rubriky


V České republice jsou první pacienti s podezřením na to, že mají prasečí chřipku. V pražské nemocnici v Motole vyšetřili jednoho člověka, další dva jsou podle serveru Tn.cz rovněž v Praze, v nemocnici na Bulovce. Lékaři ale zatím nepočítají s tím, že by šlo skutečně o tuto novou formu chřipky. Primářka infekční kliniky na Bulovce Hana Roháčová řekla, že u nich leží mladý muž, který se vrátil z Mexika s příznaky chřipkového onemocnění. Výsledky budou podle ní známy ve středu. Server Tn.cz později uvedl, že na Bulovce jsou takoví pacienti dva. "Ani jeden z nich nemá příznaky pro chorobu typické, přesto se sledují, protože se oba vrátili z Mexika," sdělil mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

V Mexiku si prasečí chřipka vyžádala již přes stovku lidských obětí. První případ nákazy v EU se vyskytl ve Španělsku, dva byly potvrzeny ve Velké Británii. S odvoláním na britské zdravotnické orgány to uvedla agentura Reuters. V USA bylo oznámeno, že počet možných případů onemocnění touto chorobu se zvýšil z dvaceti na nejméně čtyřicet.

Hlavní hygienik Michael Vít zopakoval, že Česká republika má pro případ výskytu prasečí chřipky dostatek účinných antivirotik. V úterý by se podle něj měla sejít ústřední epidemiologická komise, v níž jsou zastoupeny všechny resorty. Na virus zabírají podle Centra pro kontrolu léčiv v americké Atlantě nová antivirotika - léky Tamiflu a Relenza. Česko má zásobu pro 20 procent populace, podle Víta přes dva miliony dávek. Ministerstvo zahraničních věcí doporučilo českým občanům, aby necestovali do oblastí v Mexiku, kde řádí prasečí chřipka.