Zprávy | Z archivu rubriky


Pokud nezačne magistrát hlavního města do měsíce jednat s odborovou organizací pražských taxikářů, vyhlásí řidiči sdružení v této organizaci stávku. ČTK to řekl šéf taxikářských odborů a zástupce společnosti Euro Taxi Pavel Jelínek, který ve středu odeslal městu dopis s výzvou k jednání. Tito taxikáři se proti magistrátu dlouhodobě bouří, vadí jim systém městských stanovišť i vyhláška, podle které mohou na těchto stanovištích stát pouze žluté a maximálně osm let staré automobily. Taxikářům vadí, že většinu městem vyhrazených míst používá pouze společnost AAA Radiotaxi, protože magistrátu zaručila cenu 28 korun za kilometr. Jezdit za tuto cenu je ale podle Jelínka pro řidiče prodělečné, musí pak pracovat třeba i deset až 12 hodin denně. "AAA Radiotaxi neprovozuje taxislužbu přímo, ale najímá si za tímto účelem smluvní partnery. Na této situaci neúnosně finančně profituje a ve své podstatě parazituje," uvedl Jelínek. Město ale systém stanovišť měnit nechce, v současné době neuvažuje ani o zvýšení maximální ceny za kilometr. "V poslední době se snížily ceny pohonných hmot i automobilů," odůvodnila to ředitelka odboru daní, poplatků a cen Jaroslava Stachová. Někteří řidiči, kteří se zaštiťují odbory, jezdí až za 90 korun na kilometr. Hlavní město proti této skupině taxikářů bojuje již několik let. Od taxikářů se také vloni distancovala Odborová centrála Českomoravské konfederace odborových svazů. Pražští taxikáři proto v lednu z centrály vystoupili a založili vlastní organizaci.

Snazší komunikaci mezi Evropskou unií a Spojenými státy, ale i schopnost řešit problémy stejně razantně jako jeho předchůdce popřál novému americkému prezidentovi Baracku Obamovi český premiér Mirek Topolánek. V prohlášení pro ČTK také Topolánek uvedl, že nástupci George Bushe v Bílém domě přeje, aby se mu podařilo splnit alespoň část toho, s čím přišel. "Aby to znamenalo samozřejmě i jakousi vlídnější tvář Ameriky, kterou všichni očekávají, například Evropané, Evropská unie, aby komunikace byla snazší," uvedl Topolánek. Barack Obama složil prezidentskou přísahu a stává se 44. prezidentem Spojených států.

Očekávání změny americké politiky spojená s nástupem Baracka Obamy do Bílého domu jsou pochopitelná, nový prezident ale bude v řadě oblastí pokračovat v politice svého předchůdce George Bushe. Týká se to i plánů na výstavbu amerického radaru protiraketové obrany v Česku. Tvrdí to politologové, které oslovila ČTK. To, zda se Obamovi podaří alespoň část jeho plánů realizovat, se podle odborníků ukáže až za rok nebo dva.

Potlesk, objímání, smích i slzy. Anglicky mluvící dav v restauraci Jáma v centru Prahy slavil inauguraci 44. prezidenta Spojených států Baracka Obamy s radostí a s pivem. Emoce neskrýval snad ani jeden z několika desítek návštěvníků restaurace, kde inauguraci v přímém přenosu zprostředkovávalo několik obrazovek. V celé restauraci nepotkal zpravodaj ČTK ani jednoho voliče republikánů. Šéf operací americké geologické společnosti Jay Jones, původem z Virginie, bydlí v Praze dva roky a mezi veselými hosty zaujal už svým oblečením - Obamu propagoval na kšiltovce i mikině. Christine z Connecticutu, která na pražské univerzitě učí angličtinu, zdůraznila, že Amerika má poprvé po osmi letech naději. "Možná od něj očekáváme příliš mnoho, nebude snadné spravit všechny průšvihy z posledních osmi let," řekla ČTK. Spolu s občany Spojených států slavili Obamovu inauguraci anglicky mluvící lidé z dalších zemí.