Zprávy | Z archivu rubriky


Designovaný premiér Jan Fischer nebude svolávat schůzku předsedů politických stran, jak ho k tomu vyzval předseda Strany zelených Martin Bursík. "Zastává názor, že jsou to politici, kteří by měli dospět ke vzájemné dohodě," uvedl Fischerův mluvčí Roman Prorok. Pokud se straničtí lídři nedomluví a zelení od dohody odstoupí, počítá Fischer s tím, že na obsazení uvolněného křesla ministra životního prostředí se dohodnou představitelé ODS a ČSSD. Zelení chtějí, aby se vyjasnilo obsazení ministerstev v úřednické vládě, do níž nenominovala své lidi KDU-ČSL. Pohrozili, že pokud se spory o kandidáty na ministry nevyřeší, odstoupí od dohody stran o překlenovacím kabinetu a ve sněmovně ho nepodpoří.

Zelení chtěli aktualizovat dohodu z 5. dubna tak, aby zahrnovala pouze strany, které se chtějí na vládě podílet. Podle původní měly čtyři strany dosavadní koalice navrhnout do vlády osm kandidátů a ČSSD sedm. Odstoupením KDU-ČSL od odhody se však situace podle SZ stala nepřehlednou. O výhradách zelených Bursík hovořil s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem i s šéfem ODS Mirkem Topolánkem. Protože ale neuspěl, chtěl, aby zasáhl designovaný premiér.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek považuje požadavky zelených na další křesla v úřednické vládě za nepřijatelné. Novinářům řekl, že je schopen přistoupit na kompromis, ale požadavky zelených jsou nepřiměřené. Předseda zelených Martin Bursík by měl přestat vydírat, uvedl Paroubek.