Zprávy | Z archivu rubriky


Designovaný premiér Jan Fischer v pátek seznámil se svými představami o složení nového kabinetu telefonicky prezidenta Václava Klause. Zároveň oznámil, že se rozhodl pro tři vlastní kandidáty na ministry nové vlády, protože jej návrhy politických stran nepřesvědčily. S politickými stranami, které obsazení postů ve vládě navrhovaly, je ale ochoten dále jednat. Jednání se očekávají ještě o tomto víkendu. Předsedové ODS, ČSSD a SZ už ve čtvrtek Fischerův návrh kritizovali s tím, že neodpovídá předchozím dohodám. Podle šéfa ODS Mirka Topolánka nemá taková sestava šanci získat důvěru sněmovny, důvěru by kabinetu v tomto složení nedal ani předseda ČSSD Jiří Paroubek. Klaus Fischerovy nominace přímo nekomentoval, jeho tajemník Ladislav Jakl ale v rozhovoru pro Český rozhlas uvedl, že by lídři ODS a ČSSD neměli hrozit tím, že upravený kabinet nepodpoří. Podle něj by totiž přispěli k tomu, že bude v Česku dál pokračovat vládní krize.

Fischerovy nominace ministrů nejsou oficiálně známy. Zřejmě ale až na ministerstva financí, průmyslu a obchodů a životního prostředí odpovídají návrhům občanských a sociálních demokratů. Na postu ministra kultury, kde bylo více kandidátů, se Fischer zřejmě rozhodl pro ředitele České filharmonie Václav Riedlbaucha, kterého mu doporučil Paroubek. Místo Iva Pěgřímka, kterého navrhovala sociální demokracie, Fischer údajně plánuje post ministra průmyslu a obchodu obsadit dosavadním ministerským náměstkem Milanem Hovorkou. Designovaný premiér zřejmě odmítl také nominaci ODS na ministra financí. Ta navrhovala Tomáše Uvíru, Fischer chce ale bývalého šéfa ČEZ Jaroslava Míla. Jenže ten je pro Paroubka i Topolánka nepřijatelný. Na ministerstvu spravedlnosti by chtěl Fischer právníka Petra Mlsnu, který nyní pracuje na Úřadu vlády. Na tento post navrhovala ODS ředitelku Justiční akademie v Kroměříži Danielu Kovářovou.

Takzvaná prasečí chřipka představuje potenciální celosvětovou hrozbu, přesto EU nebude zavádět koordinovaný celoevropský zákaz cest do Mexika, které je epicentrem nemoci. Na těchto závěrech se na mimořádném zasedání v Lucemburku dohodli ministři zdravotnictví EU. Ponechali na jednotlivých členských státech, jaká opatření včetně cestovních omezení přijmou. Podle české ministryně zdravotnictví Daniely Filipiové, která vedla debatu za české předsednictví, se však většina států zatím nerozhodla přistoupit k cestovním omezením. Ministři se také shodli, že EU musí nadále koordinovat boj proti nákaze, a to sdílením informací, prací na vývoji nové vakcíny a v případě potřeby i vzájemným poskytnutím účinných antivirotik jako Tamiflu. V této souvislosti ministři konstatovali, že EU je na potenciální pandemii dobře připravená a že zatím neexistují důkazy o tom, že by si nákaza mohla vyžádat příliš velký počet lidských životů. Asi nejočekávanějším výstupem čtvrteční schůzky je rozhodnutí, že EU nevyjde vstříc původnímu požadavku Paříže, která chtěla zakázat lety do Mexika na celoevropské úrovni. Dokument, který ministři schválili, totiž říká, že "příprava a reakce na zdravotní rizika v rámci EU je v pravomoci členských států". Členské země tak budou mít jako doposud v případě zavádění cestovních omezení prostor pro samostatný postup.

U sochy na Palackého náměstí krátce po 12:00 skončila oficiální část prvomájové akce Československé anarchistické federace. Shromáždění začalo na Střeleckém ostrově, účastníci pak uspořádali pochod městem. Demonstrace se obešla bez konfliktů. Nyní se někteří anarchisté přesunují na odpolední festival, který se uskuteční na Císařské louce. Shromáždění anarchistů začalo na Střelecké ostrově hudební produkcí muzikantů z řad účastníků. Na místě bylo asi 150 účastníků, mnozí z nich přišli v černém oblečení s tmavými brýlemi a černočervenými anarchistickými vlajkami. V poklidné atmosféře připomínající happening označila řečnice z Československé anarchistické federace 1. máj za anarchistický svátek. "Svátek si přivlastnili marxisté z druhé internacionály. Muži zastřelení před lety ve stávce za zkrácení pracovní doby byli anarchisté," uvedla s odkazem na stávku chicagských dělníků v roce 1886.

Někteří účastníci akce položili květiny u pamětní desky, která připomíná sté výročí oslav 1. máje v Praze a byla na ostrově instalována roku 1990. Anarchisté se pak v průvodu vydali přes most Legií na Smíchov, prošli kolem Švandova divadla a vrátili se opět na pravý břeh Vltavy. Před smíchovským kostelem svatého Václava následovaly další projevy. Průvod měl v čele transparenty s nápisem Společně proti všem formám útlaku, účastníci po cestě vykřikovali hesla proti kapitalistickému systému. Na celou akci dohlížely desítky policistů v uniformách i civilu a členové antikonfliktního týmu. Průvod částečně omezil dopravu.

Připojení lékáren k centrálnímu úložišti dat a receptů zkolabovalo. Lékárny nemohou prodávat léky na chřipku a nachlazení s pseudoefedrinem na průkaz. ČTK to v pátek řekl mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs. "Předávání dat se dnes zbortilo. Máme informace od kolegů, že když chtěli vydat Modafen, nemohli se připojit k ověření pacienta k centrálnímu úložišti," řekl ČTK Krebs. Ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martin Beneš ČTK řekl, že úložiště funguje, dobíhají ale zátěžové testy a lékárny čekají na připojení déle. "Možná v důsledku toho, že běží test na úrovni 50.000 připojení, se protahují odpovědi. Ověřoval jsem to," zdůraznil Beneš. Zátěžové testy jsou plánované do páteční půlnoci, pak už by připojení mělo být bez problémů.

Léky na chřipku a nachlazení s pseudoefedrinem mohou lidé od 1. května kupovat na průkaz pojištěnce. Tuto možnost ale mají jen ve zhruba 900 z 2400 lékáren a výdejen, které se přihlásily k centrálnímu úložišti dat. V ostatních zatím léky na průkaz nedostanou, protože lékárník nemá možnost ověřit si, zda si nekupují nadměrné množství léku. Omezení prodeje Modafenu, Paralenu plus, Aspirinu Complex, Daleronu, Nurofenu Stopgrip a Panadolu Plus Grip na průkaz má za cíl zabránit zneužívání léků s pseudoefedrinem k výrobě drog. Až 80 procent prodaných balení se zneužívá k výrobě pervitinu.