Zprávy | Z archivu rubriky


Designovaný premiér Jan Fischer se rozhodl pro tři vlastní kandidáty na ministry nové vlády, protože jej návrhy politických stran nepřesvědčily. Řekl to na mimořádné tiskové konferenci k sestavování úřednického kabinetu. Pravděpodobně se jedná o posty ministra financí, průmyslu a spravedlnosti. Fischer dodal, že o složení kabinetu je ještě ochoten dále jednat. Fischer o svých nominacích telefonicky informoval prezidenta Václava Klause. Šéfům ODS, ČSSD a Strany zelených už o svých návrzích řekl ve čtvrtek. Všichni tři jím navrženou vládní sestavu kritizovali a shodli se na tom, že neodpovídá předchozím dohodám. Podle Topolánka nemá taková sestava šanci získat důvěru sněmovny. Šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek ji označil za podklad k dalšímu jednání.

Fischer přišel s vlastním návrhem na obsazení postu ministra financí, kde by chtěl údajně bývalého šéfa ČEZ Jaroslava Míla. Tento post považuje za klíčový, protože toto ministerstvo bude sestavovat státní rozpočet na příští rok v mimořádně obtížných ekonomických podmínkách, za ekonomického poklesu, kdy země čelí krizi. Právě proto je potřeba aby byl ministr financí silnou a široce respektovanou osobností, uvedl. Míl jako ministr financí je nepřijatelný, řekl na sociálnědemokratické prvomájové oslavě na předseda ČSSD Jiří Paroubek. Dodal také, že je nepřijatelný i pro premiéra v demisi Topolánka. Fischerovy změny na ministerských postech připisuje šéf ČSSD jeho politické nezkušenosti.

Designovaný premiér Jan Fischer nechce být loutkou, bude se muset rozhodovat sám, a k tomu potřebuje mít nějaké možnosti a páky, uvedl v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes (MfD) tajemník prezidenta Klause Ladislav Jakl. Dodal rovněž, že při rozhovorech prezident Fischerovi řekl, že vláda musí být plnohodnotná, nikoliv letní nebo loutková. Podle Jakla Fischer rozhodnutím navrhnout tři vlastní kandidáty na ministry nové vlády sáhl na zájmy politických stran. Na druhou stranu rozumí Jakl i reakcím šéfa ODS Mirka Topolánka a předsedy ČSSD Jiřího Paroubka, kteří chtějí do svých stran vyslat signál, že svou kůži neprodávají lehce a že se snaží uplatnit své zájmy.

Politické strany, které navrhly šéfa Českého statistického úřadu Jana Fischera prezidentovi Václavu Klausovi do premiérské funkce, a ten ho obratem jmenoval, se podle politologů chytily do pasti. V rozhovoru s ČTK se jich několik shodlo na tom, že Fischerova vláda, jejíž současná sestava není ODS, ČSSD a SZ po chuti, může i bez důvěry sněmovny vládnout nejen do předčasných říjnových voleb, ale dokonce až do voleb řádných a do sestavení politické vlády.

I kdyby se nakonec Fischer se stranickými lídry nedohodl, nemůže to podle politologů zabránit prezidentovi ve jmenování vlády podle Fischerových nominací. Politoložka Vladimíra Dvořáková dokonce tvrdí, že je jeho povinností designovanému premiérovi vyhovět. Po jmenování, jehož datum už je stanoveno na 8. května, musí kabinet do třiceti dnů požádat Poslaneckou sněmovnu o důvěru. Pokud ji nedostane, může prezident takovou vládu podle politologa Petra Justa nechat vládnout po časově neohraničenou dobu, například do předčasných říjnových voleb. Dvořáková poukázala na to, že Klaus už nechal první Topolánkův kabinet vládnout bez důvěry několik měsíců s odůvodněním, že nechce jitřit atmosféru před volbami do krajských zastupitelstev a Senátu. Prezidenta podle Dvořákové současná ústava nijak v hledání nového premiéra časově neomezuje, takže by mohl úřednický kabinet teoreticky vládnout až do řádného termínu voleb.

Sdružení Dělnická mládež, mládežnická odnož ultrapravicové Dělnické strany (DS), začne od letošního června vydávat noviny. Periodikum ponese stejný název jako neregistrované neonacistické hnutí Národní odpor. Ochrannou známku se Dělnické mládeži podařilo zaregistrovat u ministerstva kultury. Zhruba třem desítkám přívrženců to na mítinku Dělnické strany v Plzni řekl předseda sdružení Martin Zbela.

Podle sdružení dokazuje registrace z ministerstva to, že slova "národní odpor" nejsou v ČR zakázána a jejich vyřčení není trestné. Podle Zbely tak není možné, aby byl někdo za tato slova trestně stíhán a slova byla brána jako zástupný symbol neonacismu. Narážel tak na dva roky starý incident z Brna, kde skupina nacionalistů rozvinula na 1. máje transparent s nápisem Národní odpor. Za propagaci extremismu bylo tehdy odsouzeno sedm svolavatelů pochodu, čtyři dostali tresty vězení. Podle politologů a expertů, které ČTK oslovila, je označení "národní odpor" v rozporu se zákonem, pokud je uváděno ve vazbě na danou organizaci a hnutí nebo v souvislosti s webovými stránkami této organizace. Současný krok Dělnické mládeže tak označili někteří odborníci za snahu dostat systém do úzkých a zpochybnit postup úřadů a orgánů.

V poslední době roste v Česku aktivita extremistů, především pak krajně pravicové Dělnické strany. Stranu založili bývalí členové republikánských stran spojených s osobou Miroslava Sládka. Nedávno se ji vláda pokusila zakázat, Nejvyšší správní soud (NSS) však vládní návrh na rozpuštění strany zamítl s tím, že neobsahoval dost důkazů. Strana, která dříve proslula nacionalistickou rétorikou, v poslední době mění strategii a snaží se působit na široké vrstvy obyvatelstva. Pořádá demonstrace, poukazuje na problémy kolem tzv. nepřizpůsobivých občanů (především Romů). Podle experta organizace Člověk v tísni Jana Černého DS mění svoji strategii s cílem získat při volbách nad jedno procento voličů, a tím i peníze od státu.

V laboratořích v pražské nemocnici v Motole se už rok vyrábí nová vakcína, která údajně dokáže zastavit rakovinu. Informuje o tom Mladá fronta Dnes (MfD) s tím, že o látce informuje prestižní lékařský časopis Clinical Immunology. Vakcína prý zabírá na řadu nádorů a velkou výhodou léčby je, že nemá žádné vedlejší účinky jako například chemoterapie, píše list. "Nyní připravujeme žádost pro klinické zkoušení," řekla MfD přednostka Ústavu imunologie motolské nemocnice a 2. lékařské fakulty Jiřina Bartůňková, která výzkum vede. Jde o unikátní metodu, na které Češi pracovali deset let. Vakcína podle listu zabírá například při léčbě melanomu, střeva, vaječníku nebo u leukemie a také u nádorů, které se vracejí.

Pro každého pacienta se musí vyrobit vakcína na míru z jeho vlastních buněk a jeho vlastního nádoru. Z krevních buněk pak lékaři vypěstují specifické buňky, které dokážou nádor vyhledat, uvádí list. "Ty pak smíchají s nádorovými buňkami a chemickými látkami je 'donutí' k vyšší aktivitě. Tyto buňky v těle pacienta nádor snadno vyhledají, obklopí jej a nedovolí mu dál růst," píše deník. Jedna vakcína vystačí podle Bartůňkové pacientovi na celý rok. "Injekce se dávají zhruba po šesti týdnech, roční léčba vyjde asi na 100.000 korun," uvedla přednostka.

Rakoviny mužů v roce 2006 poprvé od roku 1990 v Česku mírně ubylo, u žen ale statistici nadále pozorují nárůst případů. Do Národního onkologického registru ČR bylo v roce 2006 nahlášeno 71.913 případů zhoubných nádorů, z toho 36.682 u mužů a 35.231 u žen. Nejnovější údaje zveřejnil Ústav zdravotnických informací a statistiky. Nejčastěji zjištěným nádorem je rakovina kůže.