Zprávy | Z archivu rubriky


Prezident republiky Václav Klaus na pražském Hradě jmenoval vládu Jana Fischera. Členy nového kabinetu, složeného z nestraníků, nominovaly ODS, ČSSD a Strana zelených. Nahradí koaliční vládu Mirka Topolánka, které sněmovna v březnu vyjádřila nedůvěru. Fischerův tým by podle dohody stran měl zemi vést zhruba půl roku do předčasných voleb, které mají být do poloviny října. Sedmnácti členům kabinetu Klaus poblahopřál a připomněl jim odpovědnost, která ze jmenování vyplývá.

Po jmenování nové vlády dosavadní premiér a předseda ODS Mirek Topolánek předal vládu svému nástupci. Topolánek mu na společném brífinku slíbil jménem ODS i bývalé vládní trojkoalice podporu při dokončení českého předsednictví EU a pokračování v protikrizových opatřeních. Odcházející premiér mimo jiné vyzdvihl, že jeho vláda předává Fischerovu kabinetu zemi, kde je třetí nejnižší nezaměstnanost v EU, díky daňovým změnám vzrostly příjmy zejména rodin s dětmi, poklesly daně a díky regulačním poplatkům ve zdravotnictví se omezilo plýtvání ve zdravotnictví.

Fischer ocenil, že předání vlád je hladké a korektní. Nový premiér zdůraznil, že jeho kabinet nebude vládou vizí a převratných politických návrhů, protože na to nemá mandát. Zopakoval, že vláda chce připravit "velmi střídmý a zdrženlivý" návrh státního rozpočtu na příští rok, "cokoli jiného by znamenalo vážné makroekonomické potíže". Mezi úkoly kabinetu Fischer jmenoval zajištění efektivního chodu státu a dokončení některých projektů, které není důvod nedokončit. Jeho vláda hned první den ve funkci absolvovala první krátké zasedání, jehož předmětem byly podle dostupných informací hlavně organizační záležitosti.