Zprávy | Z archivu rubriky


Extremistická Dělnická strana (DS) uspořádala o víkendu v několika městech mítinky k volbám do Evropského parlamentu. Ve Znojmě a Jihlavě se její nedělní shromáždění pokusili narušit antifašisté, policisté však přímý střet obou táborů nepřipustili. V centru Znojma se odpoledne sešla padesátka sympatizantů DS. Policie na místo konání akce nevpustila zhruba čtyři stovky přítomných antifašistů, kteří zahrnuli předsedu DS Tomáše Vandase nadávkami. Přes policejní kordony se dostal jediný antifašista, kterého policisté okamžitě zadrželi a předvedli k podání vysvětlení. Odpůrci pravicového extremismu byli v přesile i později v Jihlavě, kam jich kvůli setkání přibližně 25 sympatizantů DS dorazila stovka. I tady dokázali policisté udržet obě strany od sebe. Odpoledne policie rozpustila shromáždění zhruba 40 příznivců Dělnické strany v Chomutově.

Už v sobotu se pravicoví extremisté setkali v Olomouci, Ostravě a Přerově. V Olomouci a Ostravě se shromáždění obešla bez incidentů. V Přerově, kde se sešlo zhruba 50 příznivců DS, musel následovat policisty na služebnu místopředseda strany Jiří Štěpánek. Tajemník přerovské radnice totiž policii upozornil na údajně nevhodné výroky řečníků. Štěpánek policistům podal vysvětlení, a poté služebnu opustil. Předseda strany Vandas si chce na jednání policie a magistrátu stěžovat.

Podle odborníků na českou ultrapravicovou scénu objíždí Dělnická strana různá česká a moravská města, protože se před červnovými volbami do Evropského parlamentu snaží přilákat co nejvíce příznivců bez ohledu na to, z jakého kraje pocházejí. Chce získat peníze, s nimiž by potom mohla ve vybraných regionech financovat kampaň pro říjnové parlamentní volby. Ministr vnitra Martin Pecina v neděli uvedl, že vláda podá v budoucnu podnět na zrušení DS. Stranu se neúspěšně pokusil rozpustit už Pecinův předchůdce Ivan Langer (ODS).