Zprávy | Z archivu rubriky


Prezident Viktorie Žižkov Luděk Vinš jako první muž ve fotbalovém hnutí oznámil, že bude na červnové valné hromadě kandidovat na předsedu svazu. Vinš to řekl na tiskové konferenci v Praze, na níž představil i volební program. Ten zveřejnil také na svých nově vytvořených internetových stránkách. "Český fotbal se teď nachází na dně svých možností. Chtěl bych pomoci jej vytáhnout nahoru a vrátit mu prestiž a důvěryhodnost. Prostě zvednout tu hozenou rukavici z bahna," řekl Vinš.

Hokejová reprezentace zahájila další část přípravy na blížící se mistrovství světa ve Švýcarsku. Hráči se sešli v Praze, odkud se vydali autobusem do Ostrova na Karlovarsku, kde budou do pátku trénovat pod vedením asistentů Josefa Jandače a Ondřeje Weissmanna. Poté odcestují do Německa, kde je v sobotu a v neděli čekají dva přípravné zápasy. Jandač s Weissmannem budou mít k dispozici prakticky stejné mužstvo, které minulý týden dvakrát prohrálo se Slovenskem.

Čeští hokejisté Martin Havlát z Chicaga a Zbyněk Michálek z Phoenixu jsou mezi kandidáty na trofej Billa Mastertona. Tato prestižní cena je v zámořské NHL každoročně udělována hráči s příkladnou věrností a oddaností hokeji v kombinaci s jeho hokejovým uměním. Asociace hokejových novinářů (PHWA) nominuje vždy jednoho hráče z každého týmu NHL. Mezi 30 uchazeči jsou letos vedle Havláta a Michálka také slovenští útočníci Michal Handzuš z Los Angeles a Richard Zedník z Floridy.

Česká triatlonistka Lucie Zelenková vyhrála závod série Ironman v Port Elizabeth v Jihoafrické republice. Petr Vabroušek, který na nejvyšší stupeň na tomto podniku vystoupil před devíti lety, doběhl na třetím místě.

Premiérem úřednické vlády, která Česko přivede k podzimním předčasným volbám, má být dosavadní šéf Českého statistického úřadu Jan Fischer. Shodli se na tom zástupci tří stran končící koaliční vlády a ČSSD, kteří prezidentovi Václavu Klausovi navrhnou, aby novou vládu jmenoval k 9. květnu. Předseda vlády v demisi Mirek Topolánek uvedl, že jde o předběžnou dohodu, kterou ještě musí ratifikovat patřičné orgány jednotlivých stran. Fischer je ochoten nabídku přijmout.

Součástí předběžné dohody je termín konání předčasných voleb, které by měly být nejpozději 15. října, nejpravděpodobnější je 9. a 10. říjen. Za tímto účelem předloží v nejbližší době skupina poslanců všech čtyř stran dohody návrh patřičného ústavního zákona. Výsledek jednání by měl podle předsedy končící koaliční vlády dát veřejnosti jistotu, že do předčasných voleb bude v ČR stabilní vláda a že politické strany jsou schopny pro ni politickou dohodou vytvořit podmínky. Mandát Fischerovy vlády však bude velmi omezený, zdůraznil Topolánek. Bude se soustředit na dokončení českého předsednictví Evropské unie, přípravu rozpočtu na příští rok, boj s ekonomickou krizí a běžnou administraci státního aparátu. Osmapadesátiletý Fischer bude vybírat z návrhů stran končící koalice a ČSSD; podle Topolánka bude muset svůj výběr se stranami konzultovat. Končící koalice vybere lidi k obsazení osmi resortů, ČSSD sedmi. V novém kabinetu nebude nikdo ze současných ministrů, prohlásil předseda ČSSD Jiří Paroubek.