Zprávy | Z archivu rubriky


Premiér úřednické vlády Jan Fischer se bude zabývat žádostí sociálních demokratů, kteří ho požádali o ochranu účastníků svých volebních mítinků. Radiu Impuls to řekl premiérův mluvčí Roman Prorok. "Pokládáme za nezbytné, aby státní orgány, zejména pak policie, převzaly odpovědnost za ochranu účastníků předvolebních mítinků ČSSD, jichž se účastní i starší spoluobčané a matky s dětmi, před možnými dalšími útoky proti majetku, zdraví a veřejnému pořádku," uvádí ČSSD v dopise premiérovi. ČSSD občas spojuje výtržníky s ODS. To ale její šéf Mirek Topolánek a lídr kandidátky ODS Jan Zahradil odmítli s tím, že vajíčka a jiné předměty létají na všech politických mítincích. ČSSD podle nich reaguje přehnaně až paranoicky. "Já osobně odsuzuji útoky z davu na fotbale i mítincích," uvedl předseda ODS Mirek Topolánek.

Odpůrci ČSSD a recesisté se na jejích mítincích už asi dva týdny projevují házením vajíček a jejich nošením na tribuny. Na internetovém serveru Facebook vznikla akce "vejce pro Paroubka v každém městě", k níž se dosud připojilo již téměř 34.000 lidí. Deníky Lidové noviny a Právo uvedly, že ochranka ČSSD, která na předvolebních mítincích napadá a vyvádí odpůrce strany, zřejmě porušuje zákon. Podle právníků má tuto pravomoc jen policie. První místopředseda ODS David Vodrážka veřejnost vyzval, aby přestala s vajíčkovými útoky a nedělala z Paroubka oběť.

Starostové několika stovek obcí a menších měst vystoupili proti současnému systému přerozdělování daní. Nelíbí se jim, že malé obce dostávají na jednoho obyvatele výrazně méně než velká města nad 100.000 obyvatel. Sdružení místních samospráv (SMS) proto zpracovalo návrh nového financování. Nespokojené obce zároveň na dva týdny označily vjezd na své území cedulí s nápisem "Daňově diskriminovaná obec". Podle informací SMS si města a obce v Česku ročně z daní rozdělí 116 miliard korun. Z toho 49 procent dostávají Praha, Brno, Ostrava a Plzeň, v nichž žije pětina obyvatel Česka. Nový způsob financování by podle sdružení měl posílit rozpočty všech měst a obcí do 100.000 obyvatel o téměř 21 miliard korun. Změna by snížila příjmy asi 200 obcím, vydělalo by na ní přes 6000 sídel. Obyvatelé velkého města nyní podle SMS dostávají až 4,5 krát více než lidé ze zbytku Česka. Sdružení požaduje, aby tento rozdíl pohyboval mezi dvou- až dvouapůlnásobkem. Pokud svým protestem SMS nepřiměje k jednání, jsou připraveni organizovat další protestní akce.

Ministr financí Eduard Janota upozornil, že zatímco malým obcím do 100 obyvatel předloni vzrostly meziročně příjmy o 111 procent, loni to bylo o 232 procent. "My jsme některá opatření dělali výhradně ve prospěch nejmenších obcí na úkor těch největších," řekl. V rozpočtu na příští rok chce prý výrazně posílit právě prostředky místních samospráv, neboť některé činnosti jim vyplývají ze zákona. "A to jim posílí zdroje, zejména těm nejmenším," dodal.