Zprávy | Z archivu rubriky


V sobotu ve 14.00 v Česku skončily volby do Evropského parlamentu. Voliči si v nich z více než sedmi set kandidátů z 32 volebních stran, hnutí a uskupení vybírali 22 europoslanců, kteří je budou v příštích pěti letech zastupovat v Evropském parlamentu. Přesto lidé o volby neměli velký zájem. Podle předběžných neoficiálních odhadů odvolila zhruba čtvrtina voličů. Poslední předvolební průzkumy naznačovaly, že si Češi zvolí jen kandidáty čtyř z 32 volebních stran, a to ODS, ČSSD, KSČM a KDU-ČSL. Průzkumy společností STEM a SC&C pro Českou televizi předpovídaly vítězství ODS se ziskem kolem 30 procent hlasů, ČSSD by dostala kolem 25 procent hlasů. Komunisté se pohybovali kolem 13 procent, lidovci nad šesti procenty. Pokud se volební modely naplní, své zastoupení v europarlamentu ztratí jak strana SNK ED, tak hnutí Nezávislí. Své mandáty by neobhájili ani jejich europoslanci Jana Hybášková, Jana Bobošíková a Vladimír Železný, kteří kandidovali za svá nová seskupení - Evropskou demokratickou stranu, koalici Suverenita a Libertas.cz. Na skutečné výsledky si Češi budou muset počkat až do noci z neděle na pondělí. Evropské poslance si totiž většina ostatních zemí unie bude volit v poslední den týdne. Sčítat se tak začne v neděli ve 22:00.

V sobotu volil i prezident Václav Klaus, novinářům ale neprozradil, komu dal svůj hlas. Uvedl jen, že pro něj bylo letos rozhodování těžší než v minulosti. Prezident loni v prosinci po létech opustil Občanskou demokratickou stranu. Nynější volby by podle něj měly pomoci odpovědět na otázku, jak má vypadat budoucí evropské uspořádání. Klaus je v Evropě vnímán jako euroskeptik a média tento týden citovala jeho pařížský výrok, že nynější volby jsou jen "polovolbami". Prezident to však označil za dezinterpretaci svých slov.

Český tenista Lukáš Dlouhý společně s Indem Leanderem Paesem vyhráli na French Open čtyřhru. V nedělním finále třetí nasazená dvojice porazila Wesleyho Moodieho s Dickem Normanem 3:6, 6:3 a 6:2.

Dvojnásobná olympijská vítězka Štěpánka Hilgertová se stane první českou členkou Síně slávy vodního slalomu. Oznámili to představitelé organizace, která vznikla v roce 2005 ve Spojených státech amerických. Jednačtyřicetiletá a stále aktivní Hilgertová je nejúspěšnější českou slalomářkou historie. Startovala na pěti olympijských hrách, přičemž v Atlantě 1996 a v Sydney o čtyři roky později získala zlaté medaile. Ve sbírce má také dva tituly mistryně světa, jeden mistryně Evropy a dvakrát vyhrála hodnocení Světového poháru.

Český judista Pavel Petřikov vyhrál v Bukurešti podruhé v kariéře turnaj Světového poháru. V nejnižší váhové kategorii do 60 kilogramů porazil všech pět soupeřů včetně Anatolije Laskuty z Ukrajiny ve finále. Dvaadvacetiletý Petřikov se poprvé celkového vítězství na turnaji této kategorie dočkal před třemi lety v Rotterdamu. Na medailových příčkách se umístil také v Lisabonu 2006 (bronz), Bukurešti 2007 (stříbro) a Tbilisi 2008 (stříbro). Z český judistů se z triumfu na turnaji SP radoval naposledy loni ve Vídni Jaromír Ježek.

Český tenista Jan Hájek zvítězil ve finále tenisového challengeru v Prostějově s dotací 127.500 eur nad Belgičanem Stevem Darcisem 6:2, 1:6 a 6:4. Pětadvacetiletý Hájek vyhrál turnaj v Prostějově podruhé po tříleté přestávce, letos je ale jeho úspěch překvapením, neboť do hlavního turnaje postoupil z kvalifikace. V dosavadní šestnáctileté historii se kromě Hájka podařilo v tomto turnaji dvakrát zvítězit ještě českým tenistům Radku Štěpánkovi, Bohdanu Ulihrachovi a Richardu Frombergovi ze Švédska.

Jan Hruška vyhrál devátý ročník Jizerské padesátky na horských kolech. Soupeřům unikl v kopcích, do cíle šedesátikilometrového závodu dojel s náskokem jedné minuty a získal prémii 10.000 korun pro vítěze. Na start se postavili i elitní cyklokrosaři Martin Bína a Radomír Šimůnek nebo běžci na lyžích Martin Koukal a Stanislav Řezáč. Nakonec však druhé místo ve finiši vybojoval Robert Novotný právě před Bínou. Mezi ženami byla nejrychlejší Pavlína Černá před Michaelou Procházkovou a běžkyní na lyžích Zuzanou Kocumovou. Ta se díky součtu časů z lyžařského a cyklistického závodu stala Královnou Jizerských hor. Mezi muži toto ocenění připadlo Řezáčovi.