Zprávy | Z archivu rubriky


Vítězem víkendových voleb do Evropského parlamentu (EP) se stala ODS, která až nečekaně hladce porazila svého hlavního rivala, sociální demokracii. ČSSD přitom plánovala, že po drtivém vítězství v loňských krajských a senátních volbách teď znovu ODS porazí a triumf pak završí v podzimních volbách do Poslanecké sněmovny. ODS nakonec volilo 31,4 procenta a ČSSD 22,4 procenta lidí. Předvolební průzkumy přitom dlouhou dobu ukazovaly, že pořadí stran bude opačné. Levice nebyla úspěšná ani v celoevropském kontextu, v EP posílí pravice. Kromě ODS a ČSSD se do EP dostali ještě komunisté a lidovci. KSČM získala 14,2 procenta a KDU-ČSL 7,6 procenta. Zejména pro lidovce to je po mnohaměsíčních vnitrostranických sporech a loňském neúspěchu v krajských a senátních volbách první výraznější úspěch po delší době. Komunisté potvrdili postavení třetí nejsilnější strany v zemi, ale volilo je méně lidí než před pěti roky a budou mít i méně europoslanců.

ODS obhájila devět mandátů. Druhá ČSSD bude mít sedm evropských poslanců. KSČM čtyři křesla, KDU-ČSL dva mandáty. K volbám přišlo kolem 28 voličů, stejně jako při prvních českých eurovolbách před pěti lety. Nejvyšší volební účast byla v Praze /35,7/, nejnižší v Karlovarském kraji /21,7/.

Výsledky voleb vrátily ODS do pozice strany s nejsilnější voličskou podporou a upevnily postavení jejího šéfa Mirka Topolánka. Naopak ČSSD nedokázala navázat na drtivé vítězství v loňských krajských a senátních volbách. Jiří Paroubek se ale zřejmě o své místo v jejím čele bát nemusí. Není pravděpodobné, že by se proti němu před říjnovými sněmovními volbami zformovala opozice. Paroubek už v reakci na porážku v eurovolbách ohlásil říjnovou odvetu: "Ta prohra dnes bude vítězstvím zítra." Navíc ČSSD argumentuje tím, že eurovolby sice nevyhrála, ale v porovnání s rokem 2004 získala skoro čtyřnásobně více mandátů. Topolánek míní, že ODS se znovu stala rovnocenným soupeřem sociálních demokratů a že hlas pro ni v říjnových volbách není ztracený.

Nejúspěšnějším kandidátem voleb do Evropského parlamentu (EP) se stal bývalý moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský, který dostal nejvíce preferenčních hlasů - podle údajů Českého statistického úřadu to bylo téměř 105.000 hlasů. Žádný jiný kandidát se přes hranici 100.000 preferenčních hlasů nedostal.

Průměrný věk nových poslanců Evropského parlamentu zvolených v Česku je zhruba 50 let, což je o rok více než před pěti lety. Nejmladším europoslancem se stala sedmatřicetiletá advokátka a zastupitelka městské části Prahy 5 Andrea Češková (ODS), naopak nejstarším je stejně jako v minulém volebním období osmašedesátiletý Richard Falbr (ČSSD). Vyplývá to z informací zveřejněných na serveru www.volby.cz. Mezi 22 zvolenými europoslanci jsou jen čtyři ženy, tedy necelá pětina.