Zprávy | Z archivu rubriky


Ničivé povodně zasáhly v noci na neděli už třetí kraj, do jižních Čech přišly přívalové deště a rozvodněné řeky vyplavily řadu obcí. Jihočeský hejtman Jiří Zimola proto dopoledne vyhlásil stav nebezpečí. Červnové povodně si vyžádaly už třináctý lidský život, ve Vlčicích na Jesenicku byl nalezen utonulý muž. V pondělí ráno se v Praze sejde Ústřední povodňová komise (ÚPK). Neziskovým organizacím se na pomoc lidem postiženým povodněmi podařilo vybrat už téměř devět milionů korun. Z pátečních odhadů pojišťoven vyplývá, že celkové škody by se mohly pohybovat mezi 400 až 500 miliony korun. Škody na dopravní infrastruktuře se odhadují až na dvě miliardy korun.

Záplavy ohrožují Česko i nadále, hydrometeorologové prodloužili varování před přívalovými dešti až do středy. Bouře se prohnala přes Prachaticko a Strakonicko a část Českokrumlovska a Českobudějovicka. Hasiči evakuovali 380 lidí ze zaplavených obcí, zachraňovali také děti z letních táborů ve Střelských Hošticích a Vitějovicích. Byla nařízena evakuace kempů podél řeky Otavy. U Vodňan policejní vrtulník zachraňoval čtyři obyvatele, ke kterým nebylo možné se jinak dostat. Bez proudu jsou stovky domácností, několik silnic zavalilo bahno či kamení nebo je zaplavila voda z rozvodněných řek. Na železnici byla uzavřena trať Volyně - Strakonice a Vodňany - Prachatice. Záplavy v noci postihly také Plzeňský kraj. Na Klatovsku hasiči evakuovali kvůli povodni desítky lidí z Janovic i Klatov a 56 lidí z kempu ve Velkých Hydčicích. Situace v oblasti se postupně zklidňuje.

Policisté nalezli v Bergově, části obce Vlčice na Jesenicku, mrtvolu sedmačtyřicetiletého muže. Jedná se již o třináctou oběť červnových záplav na Moravě, na Jesenicku je to druhý utonulý. V sobotu v jiné části Vlčic, ve Vojtovicích, utonul velitel místních hasičů. Jinak ale přečkal sever Moravy noc na neděli bez mimořádných událostí, v postižených oblastech pokračuje odstraňování následků ničivých záplav. Na Jesenicku jsou po páteční bouři a přívalových deštích bez proudu desítky domácností, problémy nadále hlásí i plynaři. Také v zaplavených obcích na Novojičínsku je kvůli středečním záplavám stále mnoho lidí bez plynu a elektrické energie, plynaři však uvedli, že práce na obnově dodávek pokračují rychleji, než se předpokládalo. Lidé už začali vysoušet domy, v Novém Jičíně nasadili pracovníci firmy OKD na odstraňování následků záplav těžkou techniku.

Neziskové organizace vybraly na pomoc lidem postiženým povodněmi již téměř devět milionů korun. Další peníze přicházejí, zástupci organizací navíc neznají přesné částky z bankovních kont. Očekávají proto, že se tato částka ještě výrazně zvýší. ČTK to zjistila u zástupců Člověka v tísni, Adry a České katolické charity. Organizace za peníze nakupují materiální pomoc, plánují ale i dlouhodobější projekty. Nejvíce peněz lidé zaslali pomocí DMS zpráv i speciálního účtu neziskové organizaci Člověk v tísni. Pomoc zatím společnost zaměřuje na severní Moravu, ale sleduje také situaci v jižních Čechách. V organizaci se ale již připravují i na dobu, až budou uklizeny nejhorší škody. Člověk v tísni se poté chce zaměřit například na obnovu vodních zdrojů nebo na pomoc sociálně slabým, kteří neměli svůj majetek pojištěn. Asi 777.000 korun lidé zaslali neziskové organizaci Adra pomocí DMS zpráv, až v pondělí bude mít společnost bližší informace o pohybech na účtu. Dalších 300.000 má pro postižené velkou vodou připravena Česká katolická charita. Ta již lidem na severní Moravě zapůjčila několik vysoušečů, zprovoznila také povodňovou linku důvěry s telefonním číslem 516 410 668. "Další práce začnou v pondělí, pokud mám správné informace, hlásit se bude několik dobrovolníků," řekl Jan Oulík z České katolické charity. Na veřejné sbírky humanitárních pomocí mohou lidé i nadále přispívat. Mohou posílat dárcovské sms na číslo 87777. Na konto společnosti ADRA přispějí zprávou ve tvaru DMS ADRA, organizaci Člověk v tísni pošlou peníze zprávou ve formě DMS POVODNE09. Lidem, kteří chtějí přispět bankovním převodem, jsou k dispozici konta: ADRA - 99619961/0300; variabilní symbol 211. Člověk v tísni - 72027202/0300. Charita ČR - 22770022/0800; variabilní symbol: 906.

Předseda ODS Mirek Topolánek "ani náhodou" netouží vytvořit po předčasných volbách do sněmovny velkou koalici s ČSSD. Bylo by to havarijní řešení, uvedl Topolánek v pořadu Partie televize Prima. Přednost dává nelevicové koalici, jako partnera jmenoval novou stranu TOP 09 exministrů Karla Schwarzenberga a Miroslava Kalouska. TOP 09 je podle Topolánka pro ODS soupeřem jako kterákoli jiná strana, nebudou ale spolu soupeřit o stejné voliče, protože ODS je více napravo. Nová strana by mohla získat hlasy pro menší seskupení, které propadly v evropských volbách, mohla by oslovit bývalé voliče Unie Svobody a Strany zelených. Podle Topolánka je TOP 09 soupeřem, ale zároveň potenciálním partnerem, jehož úspěchy by poskytl šanci sestavit nelevicovou vládu. O KDU-ČSL se předseda ODS nezmínil. Topolánek rovněž uvedl, že jeho strana během nadcházejících měsíců bude finalizovat svou programovou nabídku pro předčasné volby, představit ji chce na přelomu srpna a září. Tématem voleb budou podle Topolánka recepty na řešení dopadů hospodářské krize nebo opatření proti extremismu. Předseda ODS varoval před návratem předlistopadových struktur a způsobu myšlení a chování, levici obvinil z neschopnosti řešit krizové situace. Pokud lidé podle Topolánka uvěří slibům socialistů, také je budou muset zaplatit na daních. ODS bude možná jedinou stranou, která v době krize slíbí, že daně nezvýší, uvedl její předseda. Za spekulace, které roznášejí jeho soupeři uvnitř i vně ODS, označil Topolánek možnost, že by chtěl být novým evropským komisařem za Česko. "Nikdy jsem toto přání neprojevil, není to moje ambice," uvedl s tím, že je lídrem v parlamentních volbách.

Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) František Dohnal podal ve čtvrtek trestní oznámení na pětici poslanců. Jedná se o členy kontrolního výboru, kteří ho prý lživě obvinili z porušování zákonů a špatného hospodaření, řekl Dohnal v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce. Kontrolní výbor Poslanecké sněmovny se začal případem NKÚ zabývat na základě kolegia úřadu, které upozornilo na nesrovnalosti v hospodaření. Dohnal za údajné chyby také čelí trestnímu oznámení. Mezi poslance, kteří se podle prezidenta NKÚ dopustili pomluvy, patří Jaroslav Fiala, Libor Ježek, Václav Snopek - tedy ti, kteří v květnu sepsali zprávu, ve které úřadu vyčítají například nehospodárnost, ale i porušení některých zákonů. "Ta zpráva obsahuje nepravdivé, neúplné údaje, vyložené lži," prohlásil. Trestnímu oznámení se nevyhnul ani předseda kontrolního výboru Vladimír Koníček a další poslanec Václav Šlajs, kteří o údajích ve zprávě hovořili na veřejnosti a před médii. "Já nemám jinou možnost, jestliže ti poslanci o mě opakovaně tvrdí nepravdivá tvrzení," řekl Dohnal. Pomluvy se dopustili podle prezidenta NKÚ také dva novináři. Dohnal zvažuje také civilní žaloby.

Podle Koníčka se Dohnal stavěl již proti kontrole sněmovnou. "Pan prezident zbytečně útočí na kontrolní výbor i na mě osobně," uvedl předseda výboru. "Nikdo jiný než sněmovna, popřípadě orgán pověřený sněmovnou kontrolu NKÚ nemůže provádět," dodal. Prezident NKÚ prohlásil, že chtěl prověrku od nezávislého auditora. Dohnal také již v pátek navrhl kárné řízení proti 12 členům kolegia NKÚ, kteří kontrolu vyvolali. Při schvalování závěrečného účtu za loňský rok hlasovali pro usnesení, v němž upozornili na nesrovnalosti. Usnesení je podle Dohnala v rozporu se zákonem o NKÚ. Tento týden sněmovní výbor rozhodl, že vypíše výběrové řízení na znalecký ústav nebo auditorskou firmu, která hospodaření úřadu prověří. Najatý kontrolor by měl prověřit hospodaření od 1. ledna 2005 do konce loňského roku a u vybraných operací dokonce do 30. června letošního roku. Výsledek šetření by měl být znám do konce roku.