Zprávy | Z archivu rubriky


Nad Českem se během víkendu opět přeženou silné bouřky doprovázené přívalovým deštěm, silným větrem a kroupami. V důsledku toho se mohou znovu krátkodobě, ale prudce rozvodnit řeky, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Spoustu práce lidem přidělaly i čtvrteční mohutné deště. Kvůli nim se například prudce rozvodnil Husí potok ve Fulneku. Voda tam zaplavila zahrady, sklepy a studny. Na několika místech podemlela silnice a několik lidí hasiči preventivně evakuovali. Podle hydrometeorologů v současné době již většina řek klesá a třetího povodňového stupně už nedosahuje žádná. V místech postižených záplavami již druhý týden nepřetržitě pracují hasiči a vojáci. Na Moravě a v jižních Čechách budují a zpevňují hráze, čistí vodní toky a kanalizace, zajišťují demolici zničených objektů a kontrolují zdroje pitné vody. Práce komplikuje velké podmáčení půdy, které v mnoha místech neumožňuje nasazení těžké techniky. Při podvodních hasiči evakuovali 1495 lidí a 189 zachránili.

Vojáci v Bernarticích-Bukové na Jesenicku bourají další čtyři rodinné domy, které poškodila povodeň. První dům už ve čtvrtek zmizel z ulic nedalekého Javorníka. Odborníci odhadují, že demolice postihne další desítky domů. ČTK to řekl místostarosta Jeseníku Vladimír Cupal. Na Jesenicku povodeň v různé míře poškodila 897 objektů. Posouzením statiků musí projít přibližně 100 z nich. Prohlídky a vypracování posudků statikům stále komplikují nánosy bahna, které v některých domech ještě dosahují až půlmetrové výšky.

Poslanec a středočeský hejtman David Rath zůstává na druhém místě kandidátky ČSSD v tomto kraji. Po zasedání předsednictva strany to oznámil její předseda Jiří Paroubek. Rath čelil v posledních dnech kritice svých spolustraníků, kteří tvrdili, že jako hejtman by se neměl voleb účastnit. "Na předsednictvu nepadlo o Davidu Rathovi kromě úvodního slova předsedy strany mnoho slov. Prakticky se o něm nejednalo," řekl novinářům Paroubek. Podle informací médií však o Rathovi diskutovalo od rána nejužší vedení.

Deník Právo ve čtvrtek informoval o obavách vedení ČSSD z toho, že Rath může způsobit porážku sociálních demokratů ve Středočeském kraji i v rámci celé země, a to kvůli svým kontroverzním výrokům a činům. Středočeský volební lídr a místopředseda ČSSD Milan Urban podle médií dokonce pohrozil, že z kandidátky odstoupí, pokud na ní Rath zůstane. Straničtí kritici mimo jiné upozornili na kontakty Ratha s bývalým investičním náměstkem středočeských krajských nemocnic Filipem Bušinou, kterého spolu s dalšími lidmi policie obvinila z rozsáhlých daňových úniků. Bušina rezignoval až poté, co ČSSD začala Ratha kritizovat.

Na volitelném pátém místě pražské kandidátky ČSSD bude poslankyně Demokratické strany zelených (DSZ) Olga Zubová, nahradí sociálního demokrata Petra Ibla. Rozhodlo o tom vedení ČSSD. Zubová byla do sněmovny zvolena za Stranu zelených, z té byla ale po rozepřích vyloučena. Krátce poté založila Demokratickou stranu zelených a pomohla sociálním demokratům svrhnout koaliční vládu Mirka Topolánka.