Zprávy | Z archivu rubriky


Země Evropské unie na jednání ministrů zahraničí v Bruselu vyjádřily Česku solidaritu ve sporu s Kanadou ohledně víz, které Ottava vůči Čechům nedávno obnovila. Novinářům to řekl šéf švédské diplomacie Carl Bildt, který jednání vedl za švédské předsednictví. Ministři však prý nejednali o tom, že by EU jako celek mohla zavést víza pro Kanaďany. "Všechny členské státy vyjádřily velmi silnou solidaritu s Českou republikou. Doufám, že dialog s kanadskými úřady povede k rychlému řešení," řekl Bildt. Podle něj je nicméně nyní míček na straně Evropské komise, která by měla patrně v září vydat zprávu hodnotící situaci kolem víz. V ní by mohla teoreticky navrhnout reciproční opatření, která by vedla k zavedení víz pro Kanaďany při cestování do celé EU. Švédská ministryně pro evropské záležitosti Cecilia Malmströmová nicméně ČTK řekla, že EU včetně Česka nechce, aby celý problém eskaloval. Proto se podle ní ministři v této fázi ani nebavili o nějakých odvetných opatřeních, třeba o tom, že by vlády jednotlivých členských států kvůli obnovení víz pro Čechy nyní povolaly kanadské velvyslance vyslané do těchto zemí. "Nechceme tu situaci řešit konfliktem a nechceme z této otázky udělat krizi," řekl po jednání i šéf české diplomacie Jan Kohout. Kanada je podle něj velmi důležitým partnerem pro ČR i pro celou unii, a také spojencem řady zemí v Severoatlantické alianci. "Největší zbraní je, že se unie postaví za jednoho ze svých členů a že bude mluvit jedním hlasem," doplnil český ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle. "Nejde o to zavést víza Kanadě, ale dosáhnout stavu, který byl ještě 13. července dopoledne, to znamená, že byl bezvízový styk s Kanadou," doplnil Kohout.

Vláda odložila na své příští zasedání rozhodnutí, jak postupovat dál ve vztahu ke společnosti BMC Agro-Industry, která byla v roce 2000 pověřena vypořádáním části dluhu někdejšího Sovětského svazu. Novinářům to po jednání kabinetu řekl premiér Jan Fischer. Podle návrhu ministerstva financí by bylo možné získat od BMC Agro-Industry do roku 2017 splátky v celkové výši přes 17,6 milionu dolarů (přes 300 milionů korun). Ministerstvo navrhovalo vztahy se společností urovnat přesto, že firma své předchozí závazky vůči státu nedodržela, i když tehdy měla za dluh do státní kasy zaplatit jen asi polovinu nyní domluvené částky. BMC Agro-Industry nedávno média spojila s lidmi z okolí Filipa Bušiny, kontroverzního podnikatele a do nedávné doby také spolupracovníka středočeského hejtmana Davida Ratha. Bušina, který se znal s bývalým předsedou představenstva BMC Agro-Industry a synem nynějšího předsedy představenstva Davidem Belousem, nyní čelí obvinění ze stamiliónových podvodů. Ve firmě působil po určitou dobu i tehdy vlivný místopředseda ČSSD Karel Machovec.

V březnu roku 2000 schválila vláda tehdejšího premiéra Miloše Zemana, že Rusko část dluhu zaplatí dodávkou tří kusů letounu Jak 42D, které BMC Agro-Industry jako prostředník převezme a následně prodá. Odepsat se tak mělo podle rozhodnutí vlády celkem 54 milionů dolarů. Podle deníku Mladá fronta Dnes i důvěryhodného zdroje ČTK však nynější předseda představenstva firmy Anatolij Belous sice získané stroje skutečně prodal, peníze ale nikdy státu neodevzdal. Podle MfD byla na Belouse podána žaloba pro poškozování věřitele, kterým je český stát.