Zprávy | Z archivu rubriky


Občanští a sociální demokraté se do sebe pustili poté, co deník Mladá fronta Dnes (MfD) napsal, že za fotografiemi z italské dovolené šéfa ODS Mirka Topolánka stojí někdejší šéf rozvědky Karel Randák. ODS z organizace "špinavého scénáře" kromě Randáka obviňuje i šéfa marketingu Lidového domu a spolupracovníka předsedy ČSSD Jiřího Paroubka Petra Dimuna. Dimun v tiskovém prohlášení jménem sociální demokracie odmítl s fotografiemi jakoukoliv spojitost a uvedl, že proti podobným tvrzením se hodlá bránit soudní cestou. Snímky, které jako první uveřejnil bulvární deník Aha!, ukazovaly Topolánka na dovolené v italském letovisku Monte Argentario ve společnosti přítele Marka Dalíka či šéfa ČEZ Martina Romana. Na stejném místě kotvily i jachty exministra dopravy Aleše Řebíčka (ODS) a lobbisty Vladimíra Johanese, který hostil místopředsedu ČSSD Milana Urbana. MfD dnes uvedla, že jí Randák předal skoro 290 fotografií a okolo 40 videozáznamů s tím, že dostal tip a měl to zdokumentovat. Zadavatele neprozradil a v rozhovoru pro ČTK se k autorství nepřiznal.

Šéf ČEZ Roman v tiskové zprávě zdůraznil, že na stejném místě tráví dovolenou už několik let a svůj nynější pobyt v Itálii s nikým nekoordinoval. "Pro jeden ze dnů využil nabídku Aleše Řebíčka na výlet na jeho lodi. (...) Při nastupování na loď krátce potkal Mirka Topolánka a další známé, kteří nastupovali do sousedních lodí," stojí ve zprávě ČEZ. Média spekulují o spojitosti italských setkání se zákonem o přidělování emisních povolenek, jehož přijetí zajistilo ČEZ 68 miliard korun. Firma takovou interpretaci odmítla s tím, že Topolánek ani Řebíček pro tento zákon nehlasovali a navíc je úprava v souladu s evropským právem.

Rostoucí počty kvalifikovaných lidí po propouštění v posledních osmi měsících zvýšily zájem nových investorů o Plzeňský a Středočeský kraj. Podniky si nyní v těchto regionech s nejlepší infrastrukturou mohou do nových továren pracovníky vybírat, zatímco před krizí je téměř nemohly sehnat. Zájem o podnikatelské nemovitosti se na Plzeňsku zdvojnásobil, řekla ČTK ředitelka Agentury pro podporu podnikání a investic CzechInvest Alexandra Rudyšarová. "Za poslední měsíc až dva se na nás obrací víc zájemců než na začátku roku," dodala. CzechIvest očekává ve druhé polovině roku mírné oživení zájmu o investice včetně zpracovatelských firem. Ekonomika významných zahraničních partnerů ČR začíná podle CzechInvestu naznačovat známky zmírnění propadu.

Vyšší zájem nových investorů o lokality s vysokou nezaměstnaností potvrzuje starosta Stříbra Miroslav Nenutil. Ve městě s 8250 obyvateli propustila AEES Stříbro (dříve Alcoa Fujikura Czech) celkem 1600 lidí v lednu a v červenci. Nyní je tam nezaměstnanost 16,4 procenta, od září se zvýší na 22 až 25 procent, což bude jedno z nejhorších čísel v zemi. "To bude lákat nové investory, kteří budou mít jistotu, že si mohou pracovníky vybírat," dodal starosta Stříbra, které už s několika podniky o vstupu do regionu jedná.

Recese podle ředitelky Rudyšarové způsobila, že se do centra zájmu opět na čas dostávají Plzeňský a Středočeský kraj. Zájem o nemovitosti k podnikání na Plzeňsku se za první pololetí zdvojnásobil. "Cílem CzechInvestu je směřovat investory především do regionů s vyšší nezaměstnaností, nicméně právě o oblasti jako je Plzeňsko nebo okolí Brna začínají v posledních měsících investoři sami projevovat stále větší zájem," dodala Rudyšarová.

Kárná komora zprostila obvinění všech 12 členů kolegia Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), proti nimž byla podána kárná žaloba. Podle člena kárné komory Pavla Kučery se dopustili jistého provinění, nebylo ale tak závažné, aby byl trest na místě. Kučera tvrdí, že členové kolegia pochybili, když svá zjištění sepsali do usnesení, které je jistým způsobem definováno zákonem. Měli podle něj zvolit jinou formu, například otevřeného dopisu nebo informace pro Poslaneckou sněmovnu.

S výsledkem řízení je spokojen i prezident úřadu František Dohnal, který je současně členem kárné komory i žalobcem: "Já jsme přesvědčen, že něco špatného udělali, nakonec i v tom stručném odůvodnění to zaznělo," řekl Dohnal. I on ale přiznává, že jejich jednání nebylo závažné. Celou záležitost považuje za uzavřenou a nehodlá se odvolávat. Právě Dohnal řízení se členy kolegia navrhl. Bránil se tak nařčení z nesrovnalostí v hospodaření úřadu, z nichž ho viní členové kolegia.

Na základě informací z usnesení schváleného kolegiem se začal kauzou NKÚ zabývat i kontrolní výbor Poslanecké sněmovny. Jeho předseda Vladimír Koníček (KSČM) podal návrh na zahájení kárného řízení s Dohnalem. Šéf NKÚ čelí také trestnímu oznámení pro údajné porušování povinností při správě cizího majetku. Úřad vedený Dohnalem údajně opakovaně upravoval rozsah zakázky tak, aby její hodnota klesla pod dva miliony korun. Poslanci Dohnala kritizují také za to, že si nechal od úřadu platit nájem dvou bytů, ačkoli má nárok jen na jeden. Dohnal obvinění odmítá a chce se proti němu bránit všemi prostředky. Kromě návrhu na kárné řízení také podal trestní oznámení na pět poslanců kontrolního výboru.