Zprávy | Z archivu rubriky


Předseda ODS a expremiér Mirek Topolánek vyzval sociální demokracii a osobně předsedu ČSSD Jiřího Paroubka, aby přestali využívat "estébácké a fízlovské metody" v demokratickém soupeření politických stran. Topolánek to řekl novinářům po návratu z dovolené v Itálii, na níž byl tajně fotografován ve společnosti podnikatelů, lobbyistů a svých přátel a rodiny. Šéf ODS poděkoval deníku Mladá fronta Dnes (MfD) za odhalení, že za "estébáckými metodami" stojí exředitel české rozvědky Karel Randák. Topolánek na tiskové konferenci také uvedl, že pronájem domu v toskánském letovisku, který zařizoval Marek Dalík, uhradil už v červnu, několikrát využil projížďky lodí a výlet bude účastníkům vyúčtován. "Částka, kterou jsem se se svojí partnerkou a rodinou rozhodl vynaložit na naši dovolenou, není jistě malá. Odpovídá však bezpochyby našim příjmům a možnostem a byla použita na první takovou dovolenou po mnoha letech," poznamenal předseda ODS. Někdejší premiér uvedl, že proti němu, jeho rodině, synům a přátelům jsou "estébácké a neoestébácké metody" používány už delší dobu. "Jsem permanentně sledován, natáčen a následně dehonestován. Zásadním způsobem je porušováno právo na soukromí mé rodiny," zdůraznil Topolánek. Důkazy pro svá tvrzení má prý jen nepřímé. Jedním z nich je úzké spojení Karla Randáka s šéfem PR a marketingu Lidového domu Petrem Dimunem.

Ústavní soud (ÚS) částečně vyhověl předsedkyni Nejvyššího soudu (NS) Ivě Brožové a zrušil rozhodnutí, podle kterého měl kárnou žalobu na místopředsedu NS Pavla Kučeru řešit Vrchní soud v Praze. Nyní se spis vrátí k územně příslušnému Vrchnímu soudu v Olomouci, o případném přesunu se ale bude rozhodovat znovu. Brožová novinářům řekla, že zatím nechce předjímat, zda jí rozhodnutí ÚS nakonec pomůže k projednání kárné žaloby na Kučeru před olomouckým soudem. Kučera požadoval projednání v Praze, Brožová upřednostňuje Olomouc. Brožová v ústavní stížnosti a návrhu na rozhodnutí v kompetenčním sporu zpochybňovala kroky předsedy kárného senátu NS Jiřího Pácala. Pácalův senát rozhodl o přesunu kárné žaloby na Kučeru do Prahy, i když se Pácal předtím v téže věci označil za podjatého. Kárnou žalobu na Kučeru podala Brožová na podnět ministerstva spravedlnosti. Kučera podle některých zdrojů tlačil na státní zástupce, aby zastavili vyšetřování bývalého vicepremiéra a expředsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka kvůli údajné korupci, což se také později stalo. Kučera popírá, že by jakýmkoliv způsobem ovlivňoval Čunkovo stíhání. Sporné schůzky s ostravskou státní zástupkyní Zlatuší Andělovou prý byly přátelské. Podstata ústavní stížnosti spočívá v postupu předsedy kárného senátu NS Pácala. Při prvním rozhodování NS o přesunu kárné žaloby do Prahy se prohlásil za podjatého, protože jsou s Kučerou kamarádi. Napodruhé ale kárný senát NS včetně předsedy odhlasoval, že Pácal podjatý není. Hned poté senát rozhodl, že Kučerův případ projednají soudci pražského vrchního soudu. To se nelíbilo Brožové a obrátila se na Ústavní soud.

Polsko a Česká republika plánují spojit konzuláty v mimoevropských státech k vydávání schengenských víz. Hlavním důvodem k tomuto kroku je podle vydání polského listu Dziennik ušetření nákladů během finanční krize. Podle polské diplomacie by se tyto úspory mohly promítnout do rozpočtu ministerstva zahraničí již příští rok. O konzulární spolupráci hovořili ve čtvrtek ministři zahraničí obou zemí Radoslaw Sikorski a Jan Kohout ve Varšavě. "Brzy se sejdou generální ředitelé obou resortů, aby projednali možnosti společného diplomatického zastoupení ve třetích státech," řekl Dzienniku po schůzce Kohout. Podle Sikorského mají obě země v hlavních zahraničněpolitických otázkách stejný názor. "Nejde o Evropu, ale o státy třetího světa, kde ani politické, ekonomické ani prestižní důvody neospravedlňují udržování oddělených zastoupení," vysvětlil plány obou diplomacií zástupce polského velvyslance v České republice Jan Niedzielski. Nejjednodušší podle něj bude sloučit konzulární služby. Obě země totiž vydávají víza do schengenského prostoru a používají stejné evropské právo. Nebude ale možné povolat společného česko-polského velvyslance. "Tuto situaci si ale dovedeme představit, že v jedné zemi bude sice akreditován polský velvyslanec, ale na místě bude působit jeho český kolega a bude zastupovat polské zájmy v každodenní práci," uvedl Niedzielski.

Průmyslová produkce v České republice v červnu meziročně klesla o 12,3 procenta. Vyplývá to z předběžných údajů Českého statistického úřadu, které předcházejí standardním měsíčním výsledkům. V květnu průmyslová výroba meziročně klesla o 22 procent. "Průmysl v červnu velmi příjemně překvapil...Konečně tak i reálná data následují předstihové ukazatele, které na zlepšení ukazovaly již delší dobu," uvedl analytik Komerční banky Jiří Škop. Ekonomice podle Škopa díky vysoké váze automobilového průmyslu pomáhá šrotovné v zahraničí. Prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel uvedl, že to nejhorší mají tuzemské podniky pravděpodobně již za sebou. Podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška je přes pozitivní signály předčasné vyhlásit konec recese, nicméně červnové údaje o průmyslu zvyšují šance, že hrubý domácí produkt ve druhém čtvrtletí vykáže mírný nárůst v porovnání se čtvrtletím prvním. "Máme signály, že situace v podnikové sféře v oblasti nových zakázek se lepší," přidal se Kužel. Za celý letošní rok ovšem analytici odhadují dvouciferné tempo poklesu průmyslu, třeba Škop o 14,6 procenta. Průmysl přitom své dno nalezl podle hlavního ekonoma Raiffeisenbank Pavla Mertlíka v lednu, kdy pokles překonal 20 procent a od té doby podle něj v podstatě stagnuje. "Ta stagnace bude pokračovat, mohou se ukázat i kladná čísla, ale oživení bude velmi pomalé," uvedl.

Počet pracovních neschopností za první pololetí letošního roku klesl oproti stejnému období roku 2008 téměř o 30 procent. Zatímco loni ČSSZ od ledna do června evidovala 1,21 milionu ukončených pracovních neschopností, za prvních šest měsíců letošního roku jich bylo jen 0,85 milionu. Průměrná délka pracovní neschopnosti naopak vzrostla o více než devět dní na nynějších 48,98 dne. Vyplývá to ze statistik České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), které má ČTK k dispozici. Podobný trend správa zaznamenala téměř ve všech krajích; jedinou výjimkou, kde počet případů neschopnosti i prostonaných dnů výrazně vzrostl, je Moravskoslezský kraj. Na začátku loňského roku se kvůli reformním opatřením předchozího kabinetu premiéra Mirka Topolánka (ODS) výrazně změnil systém vyplácení nemocenské. Poté poklesl celkový počet prostonaných dní, zejména krátkodobá nemocnost. Průměrná doba strávená zaměstnanci v pracovní neschopnosti ovšem naopak vzrostla. Kvůli zavedení vládní reformy lidé loni od ledna do konce června v prvních třech dnech nemoci žádné dávky nedostávali. Ústavní soud ovšem zavedenou praxi zrušil; pracovníci z rozhodnutí ministerstva práce v červenci a srpnu pobírali i v prvních třech dnech nemoci 60 procent základu příjmu stejně jako od čtvrtého dne. Od září až do konce prosince pak měli lidé nárok v prvních třech dnech nemoci na 25 procent vyměřovacího základu. Od letošního ledna již zaměstnanci v prvních třech dnech nemoci nedostávají žádné dávky, pak jim až do 14. dne náhradu za prostonané pracovní dny vyplácejí zaměstnavatelé. Až poté dostávají dávky od státu.