Zprávy | Z archivu rubriky


Rumunští Romové, kteří přijeli do Česka podpořit svého zraněného příbuzného, se zatím nechystají opustit soukromý pozemek na břehu Vltavy v Husinci u Prahy, kde se utábořili ve čtvrtek. Vedení obce v sobotu požádalo policii, aby pozemek vyklidila, ta však nijak zasahovat nehodlá. "K žádnému zásahu se nechystáme, nemáme k němu ani potřebné pravomoci. Bez soudního rozhodnutí zasahovat a vykazovat ty osoby nemůžeme," řekla ČTK mluvčí policie Praha-venkov Markéta Johnová. Důvodem k zásahu na soukromém pozemku by prý mohlo být pouze ohrožení zdraví a životů lidí, to se však zatím nestalo. "Na místě máme hlídku, monitorujeme také aktivity extremistů, abychom mohli zareagovat, pokud by se na místo chystali," podotkla mluvčí.

Je téměř jisté, že tu Romové zůstanou dál, řekla ČTK starostka Marie Těthalová. Obci podle starostky vadí zejména to, že Romové táboří v naprosto nevyhovujících hygienických podmínkách. "Pozemek absolutně nesplňuje normy pro kempování. Je věcí pana majitele, aby toto zařídil," řekla Těthalová s tím, že s majitelem pozemku je velmi složitá domluva. Starostka nechce ani to, aby obec Romům na místo přistavila mobilní toalety na své náklady, a zpětně je pak po majiteli vymáhala. Těthalová to vysvětluje tím, že rozpočet tisícové obce nedisponuje dostatečnými prostředky. "Nikdo neví, jak dlouho tu Romové budou, náklady by se mohly vyšplhat do statisíců. Vzhledem k obtížnosti komunikace s panem majitelem mám strach, že bychom ty finance vymáhali zpět dost těžko," řekla Těthalová.

Předseda ODS Mirek Topolánek nebude předkládat důkazy, že ho v Itálii nechala sledovat ČSSD. ČTK zopakoval, že mu stačí podle něj evidentní blízké napojení Karla Randáka na sociální demokracii a šéfa jejího marketingu Petra Dimuna. Právě exředitel rozvědky Randák za snímky podle Mladé fronty Dnes stojí. K předložení důkazů vyzvala předsedu ODS sociální demokracie, která odmítla, že by si Topolánkovo sledování objednala. "Já nevím, jaké důkazy (novináři) potřebovali, než to, že člověk velmi blízký sociální demokracii a šéfovi marketingu Dimunovi pan Randák prostě fakticky disponuje zpravodajskými metodami a zpravodajskými informacemi. V tomto smyslu já nepotřebuju žádné další důkazy předkládat," uvedl Topolánek.

"Myslím, že není důležité, co stačí panu Topolánkovi, ale zda to stačí veřejnosti," sdělil ČTK prostřednictvím SMS zprávy předseda ČSSD Jiří Paroubek. Podle něj si voliči ze zveřejněných fotografií mohli udělat obrázek o tom, jak si Topolánek představuje trávení volného času. Jsou to vily, jachty a pochybní přátelé s lobbisty a bez účtů, kterými by byl schopen doložit, že si platil dovolenou sám, uvedl šéf ČSSD. "Neviděl jsem se s panem Randákem od června a odmítám Topolánkovu účelovou, manipulativní a nelogickou argumentaci bez důkazu," řekl ČTK Dimun. Šéf ODS by měl předložit důkazy a ne "další lži".

Topolánek byl v Itálii, kde s rodinou a přáteli trávil dovolenou, tajně vyfotografován ve společnosti podnikatelů a lobbyistů. Na snímcích je například šéf společnosti ČEZ Martin Roman, lobbyista firmy Vladimír Johanes a podle některých médií i ředitel Spolchemie a Setuzy, napojené na uprchlého kontroverzního podnikatele Tomáše Pitra, Martin Procházka.