Zprávy | Z archivu rubriky


ČSSD chce zakázat akciové společnosti s listinnými akciemi na doručitele. Ještě předtím by strana chtěla vyloučit tyto společnosti z veřejných zakázek. Podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka to bude znamenat přínos v boji proti korupci, klientelismu a manipulacím veřejnými soutěžemi. "Tato vlastnická struktura nemá v civilizované společnosti co dělat," prohlásil Paroubek. Podle něj není u podobných společností jasné, kdo je jejich opravdovým majitelem. Hypoteticky by se tak prý mohla o veřejnou zakázku ucházet firma, kterou ve skutečnosti vlastní ministr, jehož úřad soutěž vypsal. V rámci boje proti klientelismu chce ČSSD podle Paroubka rovněž zavést černou listinu firem, které budou vyloučeny z veřejných zakázek. Společnost se na listinu může dostat, pokud při ucházení se o zakázku uvede falešné údaje.

Sociální demokraté také chtějí prosadit zákon o lobbingu, který by zavedl registr lobbistů a povinnost veřejných činitelů zaznamenávat, kdy a o čem s lobbisty jednali. Paroubek také vyzval kabinet Jana Fischera, aby si vyžádal od švýcarské a lichtenštejnské vlády seznamy kont českých občanů a firem podezřelých z daňových úniků a praní špinavých peněz.

ČSSD na své tiskové konferenci představila také svůj nový web. Novinkou je možnost registrace sympatizantů strany. Ti se budou moci na webu vyjadřovat k volebnímu dokumentu. ČSSD jejich připomínky v polovině září do programu zapracuje, řekl volební manažer strany Jaroslav Tvrdík.

Elektrárenská společnost ČEZ zahájila výběrové řízení na výstavbu dvou jaderných bloků v jaderné elektrárně (JE) Temelín. "Veřejná zakázka na dodavatele jaderných bloků je dalším krokem v administrativní přípravě dostavby jaderné elektrárny Temelín," řekl mluvčí firmy Ladislav Kříž. Kromě dostavby Temelína má kandidát společnosti ČEZ předložit i jednostranné návrhy na výstavbu tří dalších jaderných bloků jinde v Evropě. Administrativní proces má podle Kříže trvat zhruba sedm až osm let, samotná dostavba by pak mohla trvat zhruba 15 let. "Jde zřejmě o nejnáročnější administrativní proces v rámci Evropské unie, například ve Francii trvala administrativní část schvalování JE Flamanville pouze dva a půl roku," sdělil Kříž. O posouzení vlivu na životní prostředí (EIA) požádal podle Kříže ČEZ loni v červenci. Podle vedoucí tiskového oddělení ministerstva životního prostředí Jarmily Krebsové řízení EIA ještě nebylo zahájeno, uskutečnilo se jen takzvané zjišťovací řízení, které bylo ukončeno letos v únoru. ČEZ má nyní podle Krebsové dodat dokumentaci obsahující 34 bodů. Řízení EIA bude mezistátní se zapojením sousedních států Německa a Rakouska. Jelikož dostavba Temelína ještě neprošla řízením EIA, zahajuje podle Krebsové ČEZ toto výběrové řízení na "vlastní nebezpečí", s rizikem, že výsledky výběrového řízení bude muset doplňovat podle podmínek ve stanovisku EIA. "Nyní může ČEZ provádět přípravné práce podle jiných zákonů, například zákonů o jaderné bezpečnosti," řekla Krebsové. Podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) je vyhlášení tendru v souladu s energetickou politikou České republiky. Podle průzkumu agentury STEM z března 2009 by se pro dostavbu Temelína v případném referendu vyslovilo 77 procent lidí.