Zprávy | Z archivu rubriky


Místopředseda ODS a bývalý ministr vnitra Ivan Langer má za to, že policejní prezident Oldřich Martinů porušil služební zákon, když nechal nahradit svého náměstka Jiřího Houbu. Novinářům řekl, že jde o další politicky motivované rozhodnutí ministerstva vnitra pod vedením Martina Peciny. Podle Langra Pecina i jeho náměstek Jiří Komorous vyvíjeli od počátku svého působení v úřadu enormní nátlak na Houbovo odvolání. Náměstek policejního prezidenta pro službu kriminální policie a vyšetřování Houba je od minulého týdne v pracovní neschopnosti a do vypsání nového výběrového řízení ho má zastupovat dosavadní zástupce ředitele kriminální policie Viktor Čech. "Odmítám se zapojovat do politických diskusí," řekl k tomu ČTK Martinů. Zopakoval, že se rozhodl Houbu nahradit pouze z důvodu jeho plánovanému odchodu do civilu. Nástupce podle svých slov hledal několik měsíců, což Houba věděl a byl s tím srozuměn. Náměstek však v úterý serveru Novinky.cz řekl, že od policie odcházet aktuálně nechtěl. "Rozhodnutí policejního prezidenta Oldřicha Martinů pověřit výkonem funkce náměstka pro trestní řízení Viktora Čecha není ničím jiným, než splněním politické objednávky ze strany ministra Peciny, a to i za cenu porušení služebního zákona," uvedl Langer. Martinů podle něj za celou dobu svého působení ve funkci policejního prezidenta neměl k Houbově práci žádné výhrady. Policejní prezident však uvedl, že je v jeho pravomoci nalézt dočasného nástupce v případě, že chce někdo z prezidia odejít.

Místopředseda ODS také zopakoval své výhrady k působení bývalého šéfa Národní protidrogové centrály Komorouse na ministerstvu. "Jeho jmenování není ničím jiným, než porušením takzvaného lustračního zákona," řekl Langer. Jeho přijetí zpět do služebního poměru označil za účelové. Komorous před listopadem 1989 studoval školu Státní bezpečnosti a byl příslušníkem první správy StB. Jako policistovi mu ale nyní ve funkci náměstka stačí mírnější lustrační osvědčení. Jako civilista by potřebné lustrační osvědčení pro tak vysokou funkci získat nemohl.

V rámci takzvané zbraňové amnestie lidé odevzdali 7897 nelegálně držených zbraní. Amnestie byla vyhlášena 1. února v souvislosti s novelou zákona o zbraních a skončila 31. července. Na policejní služebny doneslo nelegální zbraně přes šest tisíc lidí, řekl ředitel služby pro zbraně a bezpečnostní materiál policejního prezidia Milan Komárek. Policie zbraně stále ještě prověřuje. Těch, které neprošly expertizou, eviduje zatím 49. Se žádnou nebyl spáchán trestný čin, ale některé byly například jejich majiteli odcizeny.

Zbraňová amnestie byla také vyhlášena v letech 1996 a 2003. Poprvé lidé donesli k expertize 3704 nelegálních zbraní a podruhé 4192. Letošní amnestie předčila očekávání policistů. "Vysvětlujeme si to rostoucí důvěrou v institut amnestie a také v policii," řekl Komárek. "Nedělá nám radost, kolik zbraní je mezi lidmi," dodal. Podle něj policisté za rok přijdou na stovky nelegálních zbraní. Letos jich zatím zabavili 215, loni 446 a předloni 451. Za držení zbraně bez povolení hrozí jejímu majiteli až pětiletý trest. "Účelem amnestie je dostat pod kontrolu maximální počet nelegálních zbraní," doplnil Komárek. Policistům nosili lidé převážně zbraně z kategorie C, což jsou například opakovací nebo samonabíjecí dlouhé zbraně a plynové zbraně. Odevzdali jich 3700. Výjimkou nebyly ani zakázané vojenské zbraně. Těch bylo odevzdáno 580.

Policie vystaví na odevzdanou zbraň potvrzení o převzetí do úschovy. Ověří si, zda zbraň nemá svého vlastníka, a vyhlásí pátrání po původu odevzdané zbraně. Zároveň ji předá ke kriminalistické expertize, aby vyloučila podezření, že s touto zbraní někdo spáchal trestný čin nebo přestupek. Jsou-li výsledky šetření negativní, považuje policie člověka, který zbraň odevzdal, za jejího vlastníka. Ten může do dvou měsíců ode dne jejího odevzdání do úschovy požádat o vydání příslušných dokladů opravňujících k držení zbraně.

Česká advokátní komora (ČAK) musí podle rozhodnutí pražského městského soudu zapsat do seznamu advokátních koncipientů absolventa Policejní akademie Jana Peška, přestože nevystudoval žádnou z českých či zahraničních právnických fakult. Profesní organizace obhájců s rozsudkem nesouhlasí a plánuje se dovolat k Nejvyššímu soudu, řekl ČTK tajemník ČAK Ladislav Krym. Verdikt podle něj nerespektuje dosavadní judikaturu vyšších soudů. "Rozhodnutí je průlomové, neboť dosud Česká advokátní komora umožňovala zápis do seznamu advokátních koncipientů a následný výkon advokacie právě pouze absolventům právnických fakult," sdělil ČTK Pešek. Podle něj soud svým rozsudkem zároveň odlišil policejní akademii od dřívější Vysoké školy Sboru národní bezpečnosti, která fungovala do roku 1990. Ta byla s ohledem na politickou angažovanost v minulém režimu opakovaně Nejvyšším a Ústavním soudem shledána jako vysoká škola nepřipouštějící výkon advokacie. Policejní akademie vznikla v roce 1992.

Česká advokátní komora však podle jejího tajemníka verdikt za průlomový nepovažuje. Problém spatřuje v tom, že policejní akademie není školou čistě zaměřenou na studium práv. "Právo se vyučuje i na technicky a ekonomicky zaměřených vysokých školách v rozsahu od jednoho do čtyř semestrů a mohlo by se stát, že advokacii nakonec budou vykonávat inženýři," uvedl Krym. Vzhledem k současné prostupnosti právnických profesí by prý nakonec mohli i soudit.

Ministerstvo zahraničí vydá letos a příští rok stamiliony korun na opravy svých domů v zahraničí i v Česku. Letos rekonstruuje 11 budov po světě, mimo jiné v Afghánistánu, a na opravy vyčlenilo 224,5 milionu korun, uvedlo na dotaz ČTK ministerstvo zahraničí. Příští rok plánuje na další rekonstrukce vydat 176,8 milionu. Například v roce 2006 utratil Černínský palác za investiční akce přes půl miliardy korun. Letošní oprava zastupitelského úřadu v afghánském Kábulu přinese diplomatům větší bezpečnost a důstojnější pracovní podmínky, uvedlo ministerstvo. Vzhledem k nestabilní situaci v zemi je podle něj rekonstrukce kábulské mise náročnější, bylo nutné také zajistit bezpečnost stavbařů. Česká diplomacie vyčlenila na opravu velvyslanectví v Afghánistánu 47 milionů korun.

Celkovou nákladnou rekonstrukci areálu ze 60. letech minulého století zajistili tento rok čeští diplomaté také na velvyslanectví v Brazílii. Vyjde na 100 milionů korun. Další budovou, která se letos dočká úprav, je objekt v thajském Bangkoku. Ministerstvo za ně dá 8,5 milionu korun. Jinou budovou, která prochází rekonstrukcí, je Český dům v Moskvě. Zde začala první část celkové rekonstrukce bytových jednotek a technického zařízení domu z 80. let minulého století. Vyjde na 38,5 milionu korun. Česká diplomacie nechala také za dva miliony udělat stavební úpravy v budově rezidence při NATO v Bruselu. Kvůli zavádění biometrických údajů do cestovních dokladů musí též změnit dispozice konzulárních úseků misí v Maroku, Egyptě, Argentině a Británii, vyjdou na 6,9 milionu korun. Nově ministerstvo buduje vlastní školicí zařízení v Toskánském paláci v Praze, za celkem 21,6 milionu korun zde rekonstruuje i další prostory. Příští rok plánuje česká diplomacie opravy zastupitelských úřadů v Brazílii, Thajsku, Moldavsku, Bulharsku a Libanonu. Pokračovat budou úpravy Českého domu v Moskvě, České národní budovy v New Yorku a Toskánského paláce.