Zprávy | Z archivu rubriky


Zákon o pojištění cestovních kanceláří by měl být více propojen s insolvenčním zákonem. Prohlásil to místopředseda ODS Petr Gandalovič. Změna by podle něj měla umožnit daleko dříve zjistit finanční stav cestovních kanceláří a případně zabránit tomu, aby používaly peníze svých klientů na jiné účely, než úhradu jejich ubytování. Gandalovič to řekl v reakci na ohlášené krachy některých cestovních kanceláří, ke kterým došlo v uplynulých týdnech, zejména pak cestovní kanceláře Tomi Tour. Letos zatím podobně skončily čtyři cestovní kanceláře zaměřené na výjezdovou turistiku. Tomi Tour, která patřila mezi desítku největších firem na trhu a ročně prodala zhruba 50.000 zájezdů, ukončila svou činnost v polovině července. V zahraničí nechala zhruba 3400 lidí, kteří byli všichni na náklady slovenské pojišťovny Union dopraveni zpět do ČR. V současné době je v insolvenčním řízení. Okolnostmi pádu Tomi Tour se zabývá policie, případ prošetřuje pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu. Česká republika je podle Gandaloviče příliš přísná v udělování víz, čímž ztrácí řadu turistů z oblasti bývalého Sovětského svazu či asijských států. "Je třeba více prostoru dát těm, co do České republiky chtějí přijíždět s legálními turistickými úmysly a lépe je oddělit od vízového problému těch, kteří do Česka přijíždí s úmysly jinými," uvedl.

Volební program není pro rozhodování voličů příliš důležitý. Orientují se spíše podle toho, jak se strany dlouhodobě chovají. Zveřejnění programu ale má své místo ve volební kampani, a strany ho proto nemohou úplně ignorovat. Shodují se na tom politologové. "Dlouhodobá programová orientace je všem voličům známa, takže zveřejnění programu je z hlediska rozhodování voličů poměrně málo významné. Je to něco, s čím se dá pracovat v té kampani," uvedl politolog Tomáš Lebeda. Také podle politoložky Vladimíry Dvořákové je dopad volebního programu na výsledek voleb omezený. "Programy nikdo příliš nestuduje. Buďme upřímní: je málo občanů, kteří by si sedli, přečetli si program a řekli si, koho budou volit," řekla. Program podle ní ale má svůj význam. Příznivce totiž utvrdí v tom, že jeho strana nabízí to, co očekává. Právě dlouhodobá zkušenost se stranou je při volbách rozhodující a volič potřebuje takové ujištění, dodala. Podobný názor má i politolog Bohumil Doležal. "Volič se rozhoduje podle toho, jak se strany profilovaly a co dělaly v minulosti. Politický program čte jen strašně málo lidí," vysvětlil. Taktiku ODS, která chce program zveřejnit až poté, co do něj zapracují připomínky občané, ale hodnotí zdrženlivě. "Ten program je formalita, kterou by ale strana měla před volbami odvést," řekl. ODS podle něj vyvolává dojem, že se k volbám staví příliš ležérně. "Nechat voliče napsat program navíc zavání populismem," dodal Doležal. Také Dvořáková míní, že nápad ODS hraničí s populismem. "Oni byli strana, která říkala: Nemůžeme podléhat populisticky veřejnosti. Nyní se ptají občanů na poplatky ve zdravotnictví. A když jim řeknou, že je nechtějí, tak je zruší?" zeptala se. Myšlenka "programu psaného s občany" podle ní vznikla spíše kvůli "určité nervozitě uvnitř strany". Někteří občanští demokraté se podle ní totiž obávali, že se o jejich straně kvůli dosud utajovanému programu málo mluví. Stěžejním tématem letošních voleb by podle Dvořákové měla být ekonomická krize. "K tomu se ale nikdo moc nevyjadřuje, protože krize se neřeší populárně," dodala.

U tří policistů vyšetřovaných kvůli zabití Vietnamce při lednovém zásahu v Brně se našly podezřelé materiály. ČTK to řekl Pavel Nevěděl z Okresního státního zastupitelství Brno-venkov. Nepotvrdil ale informace časopisu Týden, podle nichž šlo o dětskou pornografii. "Tyto materiály jsou zkoumány. K jejich obsahu zatím více neprozradíme," uvedl s tím, že výsledek vyšetřování by mohl být znám snad do dvou týdnů. Materiály se našly při domovních prohlídkách. Údajný útok na Vietnamce se stal 4. ledna. Policejní hlídka byla tehdy přivolána majitelkou bytu v brněnské Körnerově ulici. Žádala, aby policisté domluvili jejímu vietnamskému podnájemníkovi, který prý přechovával drogy. Našly se u něj dvě dávky heroinu. Muž se prý při jednání choval jako by byl pod vlivem omamných látek. Proto údajně vznikl konflikt. Cizinec, vážící 45 kilogramů, utržil několik ran pěstí. Výsledkem byla zlomená žebra a natržená slezina. Pak byl umístěn do policejní cely. Před tím jej podle náměstka jihomoravského policejního ředitele Jaroslava Vaňka prohlédla lékařka. Cizinec si na potíže nestěžoval. Později se jeho zdravotní stav zhoršil natolik, že 5. ledna ráno mu musela být přivolána sanitka. Muž následně zemřel. Ze útok byl obviněn jednatřicetiletý policista, jemuž hrozí až 15 let vězení. Obvinění odmítá. Spolu s ním jsou stíháni za zneužití pravomoci veřejného činitele i dva policisté, kteří útoku přihlíželi a proti kolegovi nezakročili. Hrozí jim šest měsíců až tři roky vězení. Obviněni byli v sobotu a budou stíháni na svobodě.