Zprávy | Z archivu rubriky


Až tři desítky zákonů, které převádí právo Evropské unie do českého, budou přijaty později kvůli předčasným volbám. Všechny zákony, které se do té doby nestihnou schválit, totiž padají "pod stůl" a musí být předloženy znovu novým poslancům. Směrnice tak budou muset opakovaně projít vládou a třemi čteními. Jejich přijetí se tak může zpozdit i o půl roku. Jedním ze zákonů, který ČR bude přijímat na základě dohody s EU, je i snížení DPH z 19 na devět procent u některých služeb, například u kadeřníků, v opravnách obuvi či v restauracích. Zákon zatím prošel prvním čtením, nyní ho má na stole rozpočtový výbor. Pokud ho poslanci stihnou projednat do prvního říjnového týdne, tedy do voleb, mohl by platit, jakmile ho podepíše prezident. Pokud to ale nestihnou, počkají si lidé na levnější služby i několik měsíců. Implementaci každé směrnice hlídá Evropská komise. Pokud se jí zdá, že některá země s přijetím otálí, může soudnímu dvoru navrhnout udělení pokuty. Podle místopředsedkyně sněmovního výboru pro evropské záležitosti Anny Čurdové (ČSSD) ale nehrozí, že by ČR kvůli zpoždění některé směrnice hrozily sankce. "U žádného zákona či směrnice nic takového nehrozí. Tam, kde implementace ještě není dokončena, v tuto chvíli nehrozí zpoždění," řekla ČTK Čurdová. "Jediný případ, kde nám skutečně hrozila pokuta, byl antidiskriminační zákon, který měl být přijatý v roce 2004," dodala poslankyně. Schválen byl přitom až letos v létě. Za nepřijetí antidiskriminační normy odsoudil Česko loni v prosinci i Evropský soudní dvůr. Stát musel zaplatit náklady soudního řízení.

Ředitel pražské zoologické zahrady Petr Fejk vyhrál výběrové řízení na nově vytvořené místo ředitele České národní budovy v New Yorku. V neděli o tom informoval server Euro.cz, kterému to potvrdilo více zdrojů. Kromě Fejka se tendru zúčastnili další dva zájemci. "Není to práce diplomatická, je to práce manažerská. Měla by být o něčem podobném jako v zoo, o kulturní a společenské reprezentaci České republiky," řekl v sobotu České televizi (ČT) Fejk, který je nyní na kongresu Světové asociace zoologických zahrad a akvárií v New Yorku. Dodal, že je dobré odejít na vrcholu, když je všechno v zoo v pořádku. Česká národní budova spadá pod Česká centra a sídlí tam například generální konzulát a České centrum New York. Podle ČT je post jejího ředitele zcela novou pozicí. Secesní budova na Manhattanu prošla v uplynulých letech kompletní rekonstrukcí, znovu byla otevřena loni v říjnu. Fejk o práci v diplomacii uvažoval už dříve. Před dvěma lety dostal nabídku stát se ředitelem Českých center v zahraničí, ale odmítl ji. V rozhovoru pro Víkend Hospodářských novin tehdy své rozhodnutí vysvětlil tím, že tato práce obnáší moc "úředničiny".

Mostecký rodák Petr Fejk stojí v čele trojské zoo už 12 let. Předtím učil češtinu na gymnáziu a několik let byl manažerem pražského rockového klubu Belmondo. Vedl také vlastní soubor jednoho herce a na jevišti se objevil třeba po boku "sklepáka" Davida Vávry a v baletní jednotce Křeč. Veřejně známým se ale Fejk stal především jako ředitel pražské zoo, která pod jeho vedením přestavěla většinu areálu. Přibyla řada nových pavilonů, lidé v zoo mohou vidět pravidelné atrakce. Proměna zoo pokračovala i po ničivé povodni v roce 2002. K popularitě zahrady i jejího ředitele přispěla i úspěšná propagace zoo.

Ministerstvo obrany se chystá bez výběrového řízení prodat vojenské letiště v Líních u Plzně. Získá ho současný nájemce - firma PlaneStation Pilsen. Informovala o tom Česká televize (ČT) s tím, že hodnota letiště by mohla přesáhnout miliardu korun. Prodej majetku se nelíbí ODS ani ČSSD. K letišti v Líních náleží také vlaková vlečka a má přístup k dálnici do Německa. Kvůli rozloze se má prodávat ve třech etapách - nejdříve letiště, pak vlečka a nakonec okolí. Obchod by se měl uskutečnit do konce roku, uvedla ČT. "V souvislosti s dlouhodobě uzavřenou nájemní smlouvou je pro nás logickým kupujícím firma, která je na letišti v tuto chvíli v nájmu," řekl ČT mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Podle něj je hotový znalecký posudek na první etapu, což je vzletová a příletová dráha a okolní pozemky. Odhadní cena je v řádu stovek milionů. PlaneStation nyní o ceně s ministerstvem vyjednává. Společnost chce v Líních postavit logistické centrum s mezinárodním letištěm. Podle jejího ředitele Michala Čermáka má firma připraveny peníze na nákup objektu už několik let. Místopředseda občanských demokratů Petr Gandalovič a šéf sociální demokracie Jiří Paroubek se shodli na tom, že by ministerstvo takovýmto způsobem letiště prodat nemělo. ČT řekli, že by se vláda Jana Fischera neměla podle původní dohody pouštět do žádných velkých privatizačních projektů. Podle Paroubka by mělo být vypsáno výběrové řízení.