Zprávy | Z archivu rubriky


Fotbalovou Slavii po překvapivém vyřazení ze 3. předkola Ligy mistrů Šeriffem Tiraspol žádné zemětřesní nepotká. A ani ekonomické problémy klubu nehrozí, byť po středečním kolapsu přišel o naději získat 185 milionů korun, které inkasuje každý účastník základní skupiny. Tvrdí to generální ředitel klubu Petr Doležal. Ten zároveň také důrazně odmítl, že by po vyřazení oslabila pozice trenéra Karla Jarolíma. Nutné však prý je, aby Slavia zahladila blamáž ve 4. předkole Evropské ligy a postoupila do její hlavní fáze a alespoň částečně tak dala zapomenout na zklamání z Ligy mistrů. "Protože přes Tiraspol jsme postoupit měli a je chyba, co se stalo. Proto je teď nutné, abychom se dostali do skupiny Evropské ligy a částečně to tam napravíme, protože důležitý krok na začátku sezony jsme nezvládli," řekl Doležal. Ztráta vysokých prémií za účast v LM prý klub neochromí. "Mít a nemít ty peníze samozřejmě je obrovský rozdíl, ale rozpočet na sezonu už máme dopředu zajištěný. A i kdybychom se dostali do nějaké tíže, můžeme si pomoci prodejem nějakého hráče. Nabídky registrujeme, ale řešit to budeme nejdříve v zimě," vysvětlil Doležal. Vyloučil ale, že by vedení klubu začalo s výprodejem mužstva, jehož kádr v létě kouč Jarolím výrazně přestavěl především kvůli prosazení se v Lize mistrů. "Kádr jsme chystali tak, že budeme hrát tři soutěže. A navíc pořád platí, že to tak může být, když uspějeme v Evropské lize. Ale někteří naši hráči už jsou na testech, ale nevylučuju, že třeba ještě nějaký transfer uděláme," naznačil Doležal, že se současný tým už mnoho měnit nebude.

Místopředseda ODS a bývalý ministr vnitra Ivan Langer má za to, že policejní prezident Oldřich Martinů porušil služební zákon, když nechal nahradit svého náměstka Jiřího Houbu. Novinářům řekl, že jde o další politicky motivované rozhodnutí ministerstva vnitra pod vedením Martina Peciny. Podle Langra Pecina i jeho náměstek Jiří Komorous vyvíjeli od počátku svého působení v úřadu enormní nátlak na Houbovo odvolání. Náměstek policejního prezidenta pro službu kriminální policie a vyšetřování Houba je od minulého týdne v pracovní neschopnosti a do vypsání nového výběrového řízení ho má zastupovat dosavadní zástupce ředitele kriminální policie Viktor Čech. "Odmítám se zapojovat do politických diskusí," řekl k tomu ČTK Martinů. Zopakoval, že se rozhodl Houbu nahradit pouze z důvodu jeho plánovanému odchodu do civilu. Nástupce podle svých slov hledal několik měsíců, což Houba věděl a byl s tím srozuměn. Náměstek však v úterý serveru Novinky.cz řekl, že od policie odcházet aktuálně nechtěl. "Rozhodnutí policejního prezidenta Oldřicha Martinů pověřit výkonem funkce náměstka pro trestní řízení Viktora Čecha není ničím jiným, než splněním politické objednávky ze strany ministra Peciny, a to i za cenu porušení služebního zákona," uvedl Langer. Martinů podle něj za celou dobu svého působení ve funkci policejního prezidenta neměl k Houbově práci žádné výhrady. Policejní prezident však uvedl, že je v jeho pravomoci nalézt dočasného nástupce v případě, že chce někdo z prezidia odejít.

Místopředseda ODS také zopakoval své výhrady k působení bývalého šéfa Národní protidrogové centrály Komorouse na ministerstvu. "Jeho jmenování není ničím jiným, než porušením takzvaného lustračního zákona," řekl Langer. Jeho přijetí zpět do služebního poměru označil za účelové. Komorous před listopadem 1989 studoval školu Státní bezpečnosti a byl příslušníkem první správy StB. Jako policistovi mu ale nyní ve funkci náměstka stačí mírnější lustrační osvědčení. Jako civilista by potřebné lustrační osvědčení pro tak vysokou funkci získat nemohl.