Zprávy | Z archivu rubriky


Verdikt Ústavního soudu (ÚS) o možném odkladu předčasných voleb do sněmovny jde podle některých poslanců nad rámec jeho pravomocí. Členové dolní parlamentní komory komentovali v anketě ČTK rozhodnutí ústavních soudců i jako "šílené" a jako "politickou kalkulaci". Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) věří, že Ústavní soud rozhodne rychle a nebude se stavět do pozice třetí komory českého parlamentu. "Pevně věřím, že v krátké době přijme závěrečné rozhodnutí a volby proběhnou," řekl. Připomněl, že ústavní zákon o rozpuštění sněmovny byl schválen výraznou většinou. Předpokládá, že i to bude mít Ústavní soud na zřeteli. Za velice nešťastné označil usnesení Ústavního soudu předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD). "Odborníci na ústavní právo tuto otázku zkoumali již dříve a většina právníků zastávala názor, že Ústavnímu soudu nepřísluší kompetence posuzovat vztahy dvou ústavních zákonů. Tím se Ústavní soud dostal do polohy jakési 'třetí komory parlamentu'," sdělil. Vlček možná požádá předsedu soudu Pavla Rychetského, aby "tento bezprecedentní postup" vysvětlil.

"Je to nesrozumitelné," řekl k verdiktu soudu o odkladu předseda sněmovního ústavně právního výboru Marek Benda (ODS). Nedokáže prý z rozhodnutí soudu určit, zda se volby přerušují a bude se čekat na další rozhodnutí, nebo budou volby o měsíc později. "Pak je to šílené rozhodnutí v dnešní krizi," dodal. "Tato snaha Ústavního soudu vydávat předběžná rozhodnutí je velmi nešťastná," zdůraznil Benda.

Úterní rozhodnutí Ústavního soudu, který odložil vykonatelnost rozhodnutí prezidenta o vyhlášení voleb ostře kritizovali předseda ODS Mirek Topolánek i šéf komunistů Vojtěch Filip. Zdrženlivější byli lídři TOP 09 a zelených. Soud ale vyzvali k rychlému rozhodnutí o osudu voleb. Opatrný byl v hodnocení výroku soudu premiér úřednické vlády Jan Fischer. Podle Topolánka je rozhodnutí soudu velmi neodpovědné. Může podle něj mít zásadní negativní dopad nejen na politický vývoj v zemi, ale i na prohloubení hospodářské krize. Topolánek to uvedl v úterním tiskovém prohlášení. "Nechci vyzývat k občanské neposlušnosti, toho jsem dalek, ale mám pocit, že tím rozhodnutím se Ústavní soud zařadil, když ne do Guinnessovy knihy rekordů, tak do nějaké knihy absurdit," řekl Topolánek novinářům v Brně. Rozhodnutí Ústavního soudu odsoudil i předseda ČSSD Jiří Paroubek, řekl, že je proti zájmu občanů ČR. Země v době krize podle něj potřebuje stabilní vládu.

Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda v úterý v reakci na rozhodnutí Ústavního soudu vyzval parlamentní strany k okamžitému jednání o vzniku politické vlády. Podzimní termín voleb je podle něj totiž nyní nejistý a vláda Jana Fischera byla jmenována jen jako překlenovací. Svoboda to řekl v úterý v Praze. Premiér Fischer byl v hodnocení opatrný: "Já se určitě s tím rozhodnutím Ústavního soudu seznámím. Rozhodnutí Ústavního soudu je určitě třeba respektovat. Určitě k tomu i vláda zaujme stanovisko. Určitě to bude vyžadovat velmi vážná politická jednání, jak se vyrovnat s touto situací," řekl ČTK a České televizi v Gdaňsku premiér Jan Fischer.