Zprávy | Z archivu rubriky


Odbory předpokládají, že česká ekonomika příští rok neporoste a nevylučují propad hrubého domácího produktu (HDP) o dvě procenta. Vyplývá to z odborové analýzy, o které v pořadu České televize Otázky Václava Moravce hovořil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch. Česká národní banka přitom očekává v nové prognóze v příštím roce růst HDP o 0,7 procenta, ministerstvo financí počítá s růstem o 0,3 procenta. Podle Štěcha je za propadem ekonomiky odsun výroby mnohých firem z Česka do jiných zemí a mnohé firmy také propouštějí z nedostatku zakázek. Nedostatek zakázek by měl podle Štěcha řešit stát. Odboráři dále navrhují zavést takzvaný kurzarbeit, tedy zkrácený pracovní týden s plnou mzdou pro zaměstnance, kteří se budou dále vzdělávat. Štěch by byl také pro založení speciálního fondu pro podporu zaměstnanosti, do něhož by odváděli zaměstnavatelé část příjmů. Podle něj by se tak měly prodloužit a zvýšit podpory v nezaměstnanosti.

Se zvyšováním podpor a výdajů do sociálního systému nesouhlasí zástupci Národní ekonomické rady vlády (NERV). "Naopak je třeba změnit systém sociálních dávek, aby na něm někteří lidé neparazitovali," řekl člen NERV Vladimír Dlouhý. Podle dalšího člena NERV Miroslava Zámečníka je třeba například zavést daňové stimuly pro lidi vstupující na trh práce. To by se mělo projevit slevami na daních pro zaměstnavatele na vyšší věkové skupiny zaměstnanců, aby se předešlo jejich propouštění. Dále by se podle něj měla podporovat různá školení zabraňující propouštění.

Policisté v neděli ráno zadrželi squattery, kteří v sobotu obsadili dům na Albertově v Praze 2. Od začátku policejního zásahu po jejich zadržení uběhlo asi 20 minut. Policie z domu vyvedla 24 lidí, řekl policejní mluvčí Tomáš Hulan s tím, že nekladli odpor. Policisté odvedli squattery ke zdi protějšího kostela, obstoupili je těžkooděnci. Potom je odváděli po jednom do policejního mikrobusu. Někteří ze zadržených podle ČTK obývali squat Milada v Troji, který vyklidila bezpečnostní agentura za asistence policie v červnu. Podle Hulana bude proti squatterům zahájeno zkrácené trestní řízení. V pondělí stanou před soudcem. Jsou podezřelí z porušení práva k bytu a nebytovým prostorům, hrozí jim až dva roky vězení. Pražský policejní ředitel Martin Červíček uvedl, že policie chce po firmě, která dům spravuje, aby jej zabezpečila. Cílem je to, aby squatteři nemohli budovu obsadit znovu. Zásahu proti nim se od soboty účastnilo podle odhadů celkem 100 až 120 policistů.

Někteří účastníci sobotní demonstrace squatterů, která vyvrcholila obsazením domu na pražském Albertově, si stěžují na přílišnou agresivitu zasahujících policistů. Policie ale pochybení odmítá. Postup policistů odsoudil mluvčí squatterů, který si přezdívá teta Milada. "Z našeho pohledu byl zcela neadekvátní," řekl ČTK. Před večerním zákrokem těžkooděnců, kteří pomocí rozbušek rozehnali dav aktivistů, se prý mladí lidé ničeho nezákonného nedopouštěli. "Nemyslím, že byl zákrok brutální. Účastníci byli mnohokrát vyzváni, aby upustili od protiprávního jednání, vždy s upozorněním, že pokud neuposlechnou, může proti nim policie zakročit," řekl ČTK mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Postup zásahové jednotky považuje za zcela oprávněný. Mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová uvedla, že lékař na místě ošetřil jen jednoho lehce zraněného policistu, nikdo jiný pomoc zdravotníků nepotřeboval. Demonstranti ale tvrdí opak. Jedné dívce policejní výbuška poranila oko, jiný člověk vyvázl z potyček se zraněným obličejem, řekl za organizátory Tomáš Havlín.

V nezvyklé roli hráče na vysavač se v sobotu v londýnské Royal Albert Hall představil dirigent Jiří Bělohlávek při závěrečném koncertu letního hudebního festivalu BBC Proms. Spolu s dalšími celebritami si "zahrál" v komickém kuse britského skladatele Malcolma Arnolda A Grand, Grand Ouverture. BBC Proms se nesou v lehčím, "promenádním" duchu a tato uvolněná atmosféra, která má přitáhnout ke klasické hudbě co nejvíc lidí, vrcholí právě při závěrečném koncertu. Na úvod druhé půle pořadatelé vybrali více než 50 let starou Arnoldovu skladbu pro tři vysavače, leštič parket, čtyři brokovnice a symfonický orchestr. Bělohlávek se neobjevil před "svým" Symfonickým orchestrem BBC v obvyklé roli šéfdirigenta, ale usadil se vedle dirigentského pultíku s hadicí vysavače kolem krku.

Koncert jako každý rok završily vlastenecké evergreeny, které zpívají i diváci. Mezzosopranistka Sarah Connollyová v námořní uniformě z Nelsonových časů přednesla pochod Rule Britannia, následovala Země naděje a slávy Edwarda Elgara, Parryho Jerusalem a nakonec národní hymna. Do první poloviny koncertu naopak pořadatelé tradičně zařadili náročnější kusy, včetně písní Gustava Mahlera či koncertu Josepha Haydna pro trubku a orchestr v podání mladé trumpetistky Alison Balsomové. Během festivalu zaznělo i několik skladeb českých skladatelů. Jiří Bělohlávek například koncem července dirigoval koncert pro dva klavíry Bohuslava Martinů s dvěma mladými českými klavíristy, Jaroslavou Pěchočovou a Václavem Máchou.