Zprávy | Z archivu rubriky


Premiér Jan Fischer věří, že ratifikace lisabonské smlouvy v Česku bude brzo ukončena a že dokument vstoupí v platnost ještě do konce roku 2009. Smlouva, které řekli ano Irové v opakovaném referendu, je podle něj vhodným kompromisem vedoucím k modernější, pružnější a demokratičtější EU. Premiér současně připomenul, že ratifikace by měla postupovat podle ústavního pořádku, což v reakci na irské hlasování zdůraznil i předseda Evropské komise José Manuel Barroso, se kterým se Fischer setká na plánované schůzce ve středu. O osudu lisabonské smlouvy budou jednat společně se současným předsedou Evropské rady, švédským ministerským předsedou Fredrikem Reinfeldtem. Novinářům Fischer řekl, že nečeká tlak ze strany EU.

Také někteří další čeští politikové doufají v rychlé dokončení ratifikace dokumentu v ČR a kladný výsledek opakovaného irského referenda přivítali. "Výsledek ukázal, že demagogické a bludné argumenty pana Declana Ganleyho a českého prezidenta Václava Klause nemohou obstát před veřejností," řekl ČTK předseda zelených Ondřej Liška. Jakékoli odkládání dokončení ratifikace v Česku podle něj poškodí Českou republiku i celou EU, proto by podle něj měl Klaus smlouvu podepsat ihned po té, co Ústavní soud potvrdí její konformitu s českým ústavním pořádkem. "Teď je Černý Petr v republice. Prezident by měl ratifikovat smlouvu, protože mu v tom nic nebrání, řekl šéf KDU-ČSL Cyril Svoboda. Předseda ČSSD Jiří Paroubek uvedl, že od všech ústavních činitelů, kteří mají nyní osud smlouvy v rukou, očekává rychlé a především uvážlivé rozhodnutí.

Občanští demokraté referendum o lisabonské smlouvě v Irsku kritizují. Podle nich je vynucené. Česku nicméně nezbývá, než proces ratifikace dokončit. Negativní dopady by byly totiž větší, než možné problémy plynoucí z textu smlouvy, řekl předseda strany Mirek Topolánek. ODS věří, že prezident Václav Klaus dokument podepíše.

Ministr životního prostředí Ladislav Miko v sobotu rozdával resortní ceny. Výběr oceněných osobností ukázal, jak pestrá může být škála činností prospívajících životnímu prostředí. Část cen putovala i do zahraničí. Ministerská ocenění získali v pražském Divadle Járy Cimrmana například úřednice zodpovědná za ekologickou agendu v době předsednictví EU, zakladatel ekologické výchovy v Česku, ředitel firmy vyrábějící ekologicky šetrné barvy, objevitel pramenů Amazonky a amatérský fotograf. Miko charakterizoval udílení cen jako šanci veřejně vyzdvihnout a ocenit ty, "za nimiž je obrovský kus práce pro českou i evropskou přírodu a životní prostředí". Cenou udělenou in memoriam připomenul prvního československého ministra životního prostředí Josefa Vavrouška, za kterého přišla cenu převzít jeho žena Eva. Vavroušek podle Mika nejen položil základy české moderní legislativy v oblasti životného prostředí, ale stál u zrodu spolupráce všech evropských zemí a zemí bývalého Sovětského svazu v ochraně životního prostředí, která pokračuje v programu Životní prostředí pro Evropu v rámci Evropské hospodářské komise OSN. Hlavní ocenění večera, tedy Cenu ministra životního prostředí, kterou představuje skleněný ledňáček na podstavci ze šluknovského syenitu od českých sklářů, získalo vedle Vavrouška dalších sedm osobností. Např. Jan Čeřovský, který v Československu inicioval a koordinoval systém naučných stezek a teoreticky i prakticky se zabýval kulturně-výchovným využíváním chráněných území, ji převzal z rukou premiéra Jana Fischera. Cenu ministra si z divadla odnesl také třeba vedoucí katedry fyzické geografie a geoekologie na Přírodovědecké fakultě UK Bohumír Janský, který se svým týmem objevil skutečné prameny Amazonky.