Zprávy | Z archivu rubriky


Předčasný příchod zimy se silným sněžením a větrem už několik dní komplikuje život především lidem v severních a severovýchodních částech Česka. Nepřízeň počasí si vyžádala tři lidské životy. V některých oblastech se od pátečního výrazně zhoršila situace v dodávkách proudu, Jablonec nad Nisou musel kvůli sněhu vyhlásit kalamitu. Podařilo se naopak zprůjezdnit některé železnice a nesjízdné silnice. Na horách leží sněhová pokrývka v rekordní výši, někde se už o víkendu objeví první lyžaři.

Špatné počasí už má oběti na životech. Dva muži zemřeli při dopravních nehodách, jeden havaroval v chumelenici na dálnici D5 na Tachovsku, druhý dostal smyk na namrzlé vozovce na Novojičínsku. V Praze ráno umrzl bezdomovec. Přívaly sněhu poškozují i lesy. S velkými problémy se potýkají energetici. Nástup zimy způsobil klientům domácích pojišťoven již tisíce škod za desítky milionů Kč. Nejvíce pojistných událostí vzniklo při nehodách vozidel, část ale také na domech především na severu Čech a Moravy.

Záchranáři evakuovali na Vsetínsku 25 dětí ze zlínské mateřské školy, které uvízly na horské chatě Martiňák u obce Horní Bečva. Sněhová kalamita a popadané stromy jim zablokovaly cestu k autobusu, kterým se měly vrátit domů ze školy v přírodě. Záchranáři se k dětem ve věku tři až šest let dostali asi po čtyřech hodinách. Majitelé chaty se dlouho a marně snažili prorazit cestu, ale ani s terénními vozy to nebylo možné. Příjezdovou cestu k chatě pokrývala metrová vrstva sněhu a popadané stromy.

Některé české hory zaznamenaly rekordní sněhovou pokrývku, na hřebenech Krkonoš nyní leží v průměru 85 centimetrů sněhu, téměř 90 centimetrů sněhu je v Orlických horách, což tamní horalé nepamatují, metrová sněhová vrstva pokryla beskydskou Lysou horu, což je pro říjen největší množství sněhu od roku 1897. V okolí horského střediska Ovčárna v Jeseníkách leží asi 65 centimetrů sněhu. O víkendu už se bude lyžovat na Černé hoře v Krkonoších, běžkaři mohou vyrazit do i Jeseníků, stopy se tam však zatím upravovat nebudou.

Předseda ODS Mirek Topolánek vyzval Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), aby udělal kontrolu hospodaření společnosti Sazka a výstavby Sazka Areny. Vedení společnosti je podle něj nekompetentní a jasně selhalo. Potvrdil také informace Aktuálně.cz, podle nichž je Bezpečnostní informační služba (BIS) přesvědčena, že zástupci společnosti Sazka ovlivňovali prostřednictvím lobbistů personální obsazení ministerstva financí - tedy jediného úřadu, který může za stát kontrolovat hospodaření Sazky. Zároveň vybídl ředitele Sazky Aleše Hušáka k nezávislému auditu společnosti.

Údajnou nekompetentnost vedení Sazky Topolánek dokládá například neschopností společnosti platit slíbenou jednu miliardu korun ročně sportovním svazům, které tak zvyšují své požadavky na státní rozpočet. Za důvody neschopnosti označil šéf občanských demokratů megalomanské investice firmy. Společnost utratila za stavbu Sazka Areny deset miliard korun, podle Topolánka však srovnatelné projekty v jiných zemích stojí kolem tří až čtyř miliard. Sazka má podle něj také další ztrátové a neproduktivní investice - například nákup zámečku, nepotřebných pozemků nebo vinařství.

Podle mluvčího Sazky Zdeňka Zikmunda však tržby společnosti v prvním pololetí vzrostly o 4,7 procenta. "Nezávislá hodnocení vyzdvihují její udržitelný obchodní model, stabilní charakteristiky a provozní cash flow. Sazka je největší tuzemská loterijní společnost. Ze zákona musí ze zisku podporovat sport a tělovýchovu.