Zprávy | Z archivu rubriky


Prezident Václav Klaus připustil, že lisabonská smlouva navzdory jeho výhradám k tomuto dokumentu zřejmě nakonec vstoupí v platnost. V rozhovoru pro Lidové noviny (LN) zopakoval, že ji nepovažuje za dobrou věc pro Evropu ani pro Českou republiku. "Vlak s ní se však už rozjel tak rychle a je tak daleko, že ho asi nebude možné zastavit ani vrátit, jakkoliv bychom si to mnozí přáli," prohlásil. Prezident deníku rovněž řekl, že se svým rozhodnutím nemůže a nebude čekat na britské volby. Ty se mají konat příští rok na jaře. Média v minulých týdnech uvedla, že šéf britských konzervativců David Cameron poslal již dříve Klausovi dopis, v němž ho ujišťuje, že když pozdrží svůj podpis lisabonské smlouvy, konzervativci po svém očekávaném vítězství v britských volbách vypíšou o smlouvě referendum a budou usilovat o její odmítnutí. Míní také, že ani případný vstup lisabonské smlouvy v platnost "nebude koncem dějin" a že "spor o svobodu a demokracii v Evropě jistě bude pokračovat".

V LN Klaus potvrdil, že nebude požadovat, aby záruku České republice ratifikovaly všechny členské země EU. Stačila by mu takzvaná irská cesta. Nikdy prý neřekl, že je nezbytné, aby jím požadovaný doplněk musely spolu s celou lisabonskou smlouvou znovu ratifikovat členské státy EU. "Podobně jsem nikdy neřekl, že by mně nestačily podobné garance, jako dala Evropská rada Irům - s příslibem, kterému bych věřil, že by tento 'dovětek' byl připojen k první další smlouvě, která bude muset být ratifikována ve všech 27 zemích EU. Tou pravděpodobně bude přístupová smlouva s Chorvatskem," uvedl.

Sdružení Přátelé Miloše Zemana založilo novou Stranu práv občanů, v jejímž čele zřejmě stane sám expremiér a někdejší šéf ČSSD. Na sjezdu sdružení to řekl člen přípravného výboru nové strany a exministr školství Eduard Zeman. Sám Miloš Zeman takovou možnost připustil, bude podle něho záležet na vůli členů strany. Do svého čela už ho zvolil přípravný výbor. Do sněmovny expremiér kandidovat nechce, hodlá se nicméně podílet na předvolební kampani. "Podle toho, jak dnes vypadá nálada, je celkem nepochybné, že bude předsedou," uvedl Eduard Zeman. Sám Miloš Zeman prohlásil, že jeho tři podmínky pro návrat do politiky už byly naplněny. Přednesl je v září a šlo o zavedení přímé volby prezidenta, prohloubení hospodářské krize a uzavření velké koalice mezi ODS a ČSSD. "Ve vládě Jana Fischera jsou ministři nominovaní ODS a ministři nominovaní ČSSD, což je klasická velká koalice," prohlásil Zeman. Dále prohlásil, že sněmovna už v prvním čtení schválila zákon o přímé volbě prezidenta a že se prohlubuje hospodářská krize. Posledním důvodem, proč se rozhodl vrátit do politiky, podle něj byla vůle členů sdružení založit novou stranu.

Přípravný výbor Strany práv občanů tvoří pět bývalých ministrů Zemanovy vlády - průmyslu Miroslav Grégr, zemědělství Jan Fencl, školství Eduard Zeman, životního prostředí Milan Kužvart a dopravy Jaromír Schling. Předsedou výboru byl na jeho prvním zasedání zvolen Miloš Zeman, mluvčím Eduard Zeman. Ten ale také zdůraznil, že samo sdružení se ve stranu nemění a bude dál pokračovat ve své činnosti.