Zprávy | Z archivu rubriky


Výjimka z Listiny základních práv EU, kterou pro Česko požaduje jeho prezident Václav Klaus, není podle šéfa socialistických europoslanců Martina Schulze nutná. ČSSD by podle něj neměla její vyjednání podporovat, spíš pomoci pracovat na jiném řešení ohledně stvrzení platnosti poválečných Benešových dekretů. Předseda ČSSD Jiří Paroubek před dvěma týdny řekl, že vláda musí hledat cestu, jak splnit Klausovu žádost o trvalou výjimku z listiny pro Česko. "Kdybych řekl, co si myslím o kroku ČSSD, způsobil bych tím problém naší členské straně a velký problém sám sobě," uvedl Schulz. S Paroubkem hodlá Schulz věc probrat ve čtvrtek na zasedání setkání socialistických stran v Bruselu před summitem EU, na němž se má o výjimce jednat. "Specifické záležitosti týkající se Benešových dekretů se dají vyřešit, aniž by se Česko muselo vzdát listiny," řekl Schulz. Podle něj výjimka z celé listiny není ani smysluplná, protože Češi by měli využívat občanských a politických práv, které listina garantuje. Výjimku z listiny si nicméně ve smlouvě vyjednaly Velká Británie a Polsko, kvůli Klausovu požadavku před ratifikací lisabonské smlouvy se nyní vyjednává o jejím rozšíření na Česko. Klaus žádost zdůvodnil obavami, že opak by umožnil majetkové nároky vysídlených sudetských Němců. "Benešovy dekrety jsou specifickou záležitostí Česka, Německa, Rakouska a Slovenska a na této úrovni je možné hledat řešení," míní ovšem Schulz. Uvedl také, že poválečný právní rámec dal základ k majetkovým vztahům v ČR a jejím vstupem do EU byl tento rámec stvrzen. "Proto bychom měli hledat cestu, jestli je možné znovu garantovat majetek Čechů nabytý na základě Benešových dekretů, uklidnit obavy lidí, tedy pokud existují, aniž by země kvůli tomu musela odstoupit od listiny práv," dodal Schulz. Chce předsedu ČSSD přesvědčit a vyzvat, aby pracovali na jiném řešení.

V knihovně Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) chybí asi 175 rigorózních prací, které byly obhájeny od roku 2006. V České televizi to řekl pověřený šéf fakulty Jiří Pospíšil. Zdůraznil, že to neznamená, že práce neexistují nebo vznikly podvodem. Vedení školy se je nyní snaží najít v jiných částech fakulty. Kontrola rigorózních prací vyplývá ze skandálu, který na zdejší právnické fakultě začal plagiátorskou aférou jednoho z členů vedení. "My v tuto chvíli stahujeme tyto práce z celé fakulty, protože se některé nachází na jednotlivých fakultách," řekl Pospíšil. Pokud se pracovníkům školy chybějící práce nepodaří nalézt, škola podle Pospíšila požádá jejich autory, aby poskytli kopii. To ale absolventi ze zákona udělat nemusí. "Autor práce není povinen následně nám dát kopii, to je jeho dobrá vůle," řekl Pospíšil. Uchovávat všechny kvalifikační práce v knihovnách vysokým školám od roku 2006 přikazuje zákon. Největší skandál českého vysokého školství po roce 1989 začal na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni před měsícem. Na fakultě nejsou některé práce studentů, zjistilo se, že část lidí ji absolvovala zřejmě nestandardně rychle. V souvislosti s případem, který začal plagiátorskou aférou, z funkcí odstoupili už dříve děkan Jaroslav Zachariáš a proděkani Milan Kindl a Ivan Tomažič. Tři hlavní aktéři celého skandálu odejdou také ze školy. Ministerstvo školství podalo kvůli aféře trestní oznámení.

Bývalý náměstek policejního prezidenta a posléze prorektor Policejní akademie Jan Brázda, kolem jehož studií a dizertace na plzeňské právnické fakultě panují pochyby, podle serveru Týden.cz údajně opsal odborný článek. Publikoval ho před dvěma roky v odborném časopise Bezpečnostní teorie a praxe, připomíná ale jinou, o dva roky starší práci odbornice na sbližování veřejnosti a policie Michaely Veselé. Brázda se hájí, že materiál Veselé použil a doplnil svojí myšlenkou, ale nic prý neopsal, informuje server. Brázdův článek se podle Týdne.cz jmenuje Zavádění projektu Community policing do praxe. Community policing se do češtiny překládá jako "sbližování veřejnosti a policie". Server píše, že článek nápadně připomíná práci Veselé "Community policing - policejní práce orientovaná na službu veřejnosti". Autorka ji zveřejnila na webových stránkách ministerstva vnitra v roce 2005, kdy pro úřad pracovala. Týden.cz píše, že Brázdův článek má s původním textem téměř shodnou strukturu a že kromě kostry převzal Brázda z originálu i většinu pasáží, u nichž provedl jen drobné kosmetické úpravy. "Já jsem na to narazila a připadalo mi to velmi zvláštní," reagovala na Brázdův článek Veselá. Vadí jí, že Brázda její práci využil ve chvíli, kdy už byla dva roky stará, a proto nebyly některé pasáže aktuální. "Zarazilo mě to z odborného hlediska. Od vysokého policejního důstojníka a akademického pracovníka bych to nečekala," poznamenala. Týden.cz připomíná, že Brázdovo jméno se objevilo mezi studenty, kteří měli plzeňskou školu vystudovat za nestandardně krátkou dobu. Patřil rovněž mezi ty, jejichž závěrečné práce nebyly v době propuknutí skandálu na fakultě k nenalezení.

Český judista Lukáš Krpálek obhájil v Paříži na mistrovství světa juniorů loňské vítězství. Vycházející hvězda z USK Praha ve váhové kategorii do 100 kg jasně vyhrála všech pět zápasů. Osmnáctiletý Krpálek ukončil všechny souboje na pařížském tatami před vypršením pětiminutového limitu, ve finále odchovanec jihlavského juda porazil Poláka Tomasze Domanského. S ním se Krpálek na žíněnce "zdržel" nejdéle, Domanského udolal po třech minutách a 42 vteřinách poté, co získal druhé vazari a mohl se radovat z titulu juniorského světového šampiona stejně jako loni v Bangkoku. Tam se mu to povedlo jako prvnímu Čechovi v historii. Krpálek, který v červnu poprvé v kariéře ovládl i seniorský turnaj Světového poháru v Bukurešti. Před úspěšným finále postupně na ipon porazil Slováka Tomáše Szarku, Izraelce Ora Sassona, Alejandra San Martina ze Španělska a v semifinále Tobiase Mola z Nizozemska. Nejlepší český judista loňského roku si ve francouzské metropoli spravil chuť poté, co se na zářijovém mistrovství Evropy juniorů musel spokojit se stříbrem, když jej v Jerevanu porazil Elmar Gasimov z Ázerbájdžánu. Ten skončil až pátý, protože v boji o bronz podlehl Molovi, a s Krpálkem se vůbec neutkal. Další čeští reprezentanti v Paříži na Krpálkův výkon nenavázali. Jediné bodované místo obsadil Alexander Jurečka, který v sobotu ve váze do 90 kilogramů skončil sedmý díky dvěma výhrám. Ostatní skončili hluboko v poli poražených: Jakub Dědeček (do 66 kg), Michal Tománek (do 55 kg) a Tomáš Vaníček (do 60 kg) prohráli hned v prvním kole, Tereza Patočková (do 57 kg) si připsala jediné vítězství.