Zprávy | Z archivu rubriky


Prezident Václav Klaus při příležitosti státního svátku 28. října vyznamenal na Pražském hradě 23 osobností. Nejvyšší státní vyznamenání, Řád Bílého lva 1. třídy udělil in memoriam plukovníkovi Otakaru Černému, příslušníku bombardovacího letectva za druhé světové války. Stejný řád 3. třídy obdržel rovněž válečný letec, plukovník Imrich Gablech. Řád TGM 1. třídy převzala předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu Anděla Dvořáková a 2. třídy účastník protinacistického a protikomunistického odboje František Šedivý. Masarykův řád 3. třídy obdrželi Josefína Napravilová, která hledala české děti zavlečené nacisty po celé Evropě, a kněz a básník pronásledovaný komunistickým režimem Josef Veselý. Řád 4. třídy Klaus propůjčil doktoru Pavlu Žákovi, rovněž perzekvovanému za totality. Medaili Za hrdinství obdržel in memoriam dobrovolný hasič Boleslav Staněk z Vlčic na Jesenicku, který tragicky zahynul při zásahu během letošních povodní.

Medaile Za zásluhy získali vedle Karla Gotta a Evy Pilarové také malířka Helga Hošková-Weissová, kardiolog Michael Aschermann, internista a diabetolog Vladimír Bartoš, astronom Zdeněk Ceplecha, germanistka Květuše Hyršlová a účastník protinacistického a protikomunistického odboje Zdeněk Kovářík. Ocenění Klaus udělil také geologovi a spisovateli Jiřímu Krupičkovi, matematiku Petru Mandlovi, bývalému volejbalistovi Josefu Musilovi, bojovníkovi proti komunismu Miloslavu Neradovi, ortopedovi Václavu Smetanovi a kreslíři, režiséru a spisovateli Ivanu Steigrovi. Medaili za zásluhy dostal i šestinásobný vítěz Velké pardubické Váňa.

Zemědělci na několika místech země rozlili na polích desítky tisíc litrů mléka na protest proti jeho nízkým výkupním cenám. Do polí vyjely cisterny na Vysočině, Zlínsku, Náchodsku, či na Blanensku v Jihomoravském kraji. Stovka lidí demonstrovala před budovou ministerstva zemědělství v Ústí nad Orlicí. Výkupní ceny suroviny se již více než rok pohybují pod náklady farmářů, podle jejichž názoru jim stát v kritické situaci dostatečně nepomáhá.

Ministerstvo zopakovalo, že si tíživou situaci zemědělců uvědomuje a snaží se jim dle svých možností maximálně pomáhat, rozlévání mléka označilo za plýtvání. Farmáři, nespokojení s prací úřadu, naopak ministerstvo kritizovali a objevily se i požadavky na personální změny v jeho vedení. Vedení jihomoravského kraje v reakci na protesty připustilo, že by mohlo z krajského rozpočtu v blízké budoucnosti zemědělcům přispět na nákup prodejních automatů na mléko. Mlékárny v současné době litr mléka od zemědělců vykupují za méně než šest korun, přitom jen náklady na jeho výrobu jsou dle chovatelů o 2 koruny, až 2,50 vyšší.

Zemědělský svaz ČR opakovaně uvedl, že v důsledku propadu cen mléka, obilí a dalších komodit skončí letošní hospodaření zemědělců přes zhruba 30 miliardové dotace poprvé od vstupu země do EU ve ztrátě. Zemědělcům vadí, že od roku 1989 Česko ztrácí soběstačnost a potraviny se ve stále větším množství dovážejí z jiných států.