Zprávy | Z archivu rubriky


Premiér Jan Fischer chce, aby se českým kandidátem na eurokomisaře stal bývalý ministr průmyslu a obchodu z první poloviny 90. let Vladimír Dlouhý. Píšou to Lidové noviny (LN), které získaly informace z úřadu vlády. Fischer by tak ukončil dlouhotrvající spory politických stran o kandidáta na eurokomisaře. S Dlouhým by zřejmě souhlasily ODS, KSČM a TOP 09, podle listu by mohli s touto volbou mohli souhlasit i sociální demokraté. Šéf ČSSD Jiří Paroubek ale návrh zkritizoval. "Tento člověk po sobě zanechal trosky českého průmyslu, který musely dávat dohromady až vlády ČSSD, a proto nemá nejmenší morální právo aspirovat na jakoukoliv veřejnou funkci," uvedl v tiskovém prohlášení zaslaném ČTK. Sociální demokrat Zdeněk Škromach nechtěl věc komentovat, ale Dlouhého vyloženě neodmítl. Lidovci a zelení jsou proti. Dlouhý ani vláda informace listu nepotvrdili.

Případná nominace Vladimíra Dlouhého, který pro stát naposledy pracoval coby člen Národní ekonomické rady (NERV), by řešila přetrvávající spor především mezi ODS a ČSSD. První navrhují Alexandra Vondru, druzí současného eurokomisaře Vladimíra Špidlu, ale k dohodě na společném kandidátovi zatím nedospěli. Fischer už minulý týden řekl, že pokud si strany nevyberou, zvolí jeho vláda sama. Už tehdy premiér podotkl, že vláda může přijít "s divokou kartou, se svým kandidátem". Případná kandidatura někdejšího nejpopulárnějšího politika v zemi a nynějšího šéfa firmy Goldman Sachs pro střední Evropu by zřejmě nevadila ani velké části politiků.

Pokud ČSSD zvítězí ve volbách, bude prosazovat, aby se dojednaná česká výjimka z Listiny základních práv EU pro Česko, kterou schválil summit EU, týkala pouze majetkových práv. V tiskovém prohlášení to oznámil předseda sociální demokracie Jiří Paroubek. Podle ČSSD a odborů sníží výjimka sociální jistoty občanů. To popírá vláda, právníci i prezident Václav Klaus, podle něhož posílí ochranu ČR před prolomením poválečných Benešových dekretů. Právě proto ji navrhl.

Výjimka byla podmínkou prezidenta k ratifikaci lisabonské smlouvy, kterou Česko jako jediná země EU zatím neratifikovala. Český parlament už ji schválil, chybí jen podpis prezidenta. Klaus s ním ale nyní musí formálně počkat na úterní verdikt Ústavního soudu, který posuzuje soulad smlouvy s ústavou.

Premiér Fischer se v pátek proti kritice ze strany ČSSD velmi ostře ohradil a odmítl, že by vláda při dojednávání výjimky selhala. Češi podle něj rozhodně nebudou kráceni na svých právech. Podle Fischera navíc sociální demokraté velmi dobře věděli, s čím česká delegace do Bruselu jela. Žádnou výtku však od nich neslyšel. Fischer ovšem podotkl, že kdyby šli čeští představitelé do jednání s tím, že by výjimku omezili jen na takzvané Benešovy dekrety, pak by prý lisabonskou smlouvu pohřbili. Připomněl, že jeho vláda i on měli za cíl udělat vše pro dokončení ratifikace "Lisabonu" do konce roku. Smlouva má především zjednodušit rozhodování v rozšířené EU.