Zprávy | Z archivu rubriky


Česká republika do Evropské komise nejspíše nominuje nynějšího premiéra Jana Fischera, píše zpravodajský server iDnes.cz. Server se odvolává na jednání předsedů ODS Mirka Topolánka a ČSSD Jiřího Paroubka, jako zdroj informace uvádí předsedu jedné z politických stran, který si nepřál být jmenován. Jméno kandidáta na eurokomisaře by mělo zaznít v pondělí po jednání vlády.

Fischer byl jako horký kandidát na post v komisi zmiňován v době, kdy se předpokládalo, že jeho úřednická vláda skončí po podzimních předčasných volbách. ODS do funkce nominovala bývalého ministra pro evropské záležitosti Alexandra Vondru, ČSSD požadovala setrvání nynějšího eurokomisaře Vladimíra Špidly. V pátek večer jednalo o eurokomisaři předsednictvo ČSSD. Informace, že by ním mohl být Fischer, na zasedání ale podle místopředsedy socialistů Zdeňka Škromacha nezazněla. "Zatím náš kandidát je stále Vladimír Špidla. S tím, že ale na druhé straně je pravda, že budou předsedové jednat tak, aby do pondělka se našlo nějaké rozumné řešení, které by bylo dobré pro Českou republiku a nevedlo by ke konfliktu mezi vládou a stranami, které vládu umožnily," řekl ČTK Škromach. ODS informaci nepotvrdila, podle předsedy Mirka Toplánka to jsou spekulace, řekl ČTK mluvčí občanských demokratů Martin Kupka. "Do rozhodnutí vlády nebudeme zveřejňovat žádný komentář," uvedl mluvčí. Důvodem je podle něho to, aby byl průběh jednání korektní.

Vláda posoudí návrh Senátu, podle něhož by jednorázové odškodnění českých obětí komunistického režimu mohli získat jejich pozůstalí i bez českého občanství. Ti zatím na odškodné nemají nárok. Podle odhadu tvůrců návrhu jich není více než stovka, pro státní rozpočet by to znamenalo náklady ve výši zhruba 17 milionů korun. Stanovisko vlády bude doporučením pro projednávání návrhu sněmovnou. Proti návrhu se podle předkládací zprávy pro vládu postavilo ministerstvo financí. "Základním důvodem pro nesouhlasné stanovisko je dopad návrhu do mandatorních výdajů státního rozpočtu, a to v době, kdy jsou prioritou úsporná opatření, která zahrnují i oblast důchodů," uvádí se ve zprávě, kterou ČTK poskytla mluvčí Legislativní rady vlády Simona Cigánková. Podobně kriticky se k návrhu podle zprávy postavilo ministerstvo vnitra, podle něhož má norma legislativní nedostatky. Na totéž upozornilo ministerstvo práce a sociálních věcí, zatímco ministerstvo spravedlnosti žádné připomínky nemělo.

Dosud mají na příspěvek nárok oběti útrap spojených s komunistickým režimem či odbojem a jejich manželé, manželky, případně děti českého občanství a pobírající důchod z českého důchodového pojištění. Senátní novela si klade za cíl napravit tuto situaci. Změna by se týkala zahraničních pozůstalých po českých odbojářích a politických vězních. Přestože byli vystaveni stejnému příkoří, na odškodné dnes nedosáhnou. "Jsou známy případy, kdy vdovám žijícím v zahraničí nevzniká nárok na příplatek k důchodu nebo zvláštní příspěvek k důchodu právě jenom z důvodu, že nejsou českými státními občankami," uvedli autoři novely. Podle místopředsedy Senátu Jiřího Lišky (ODS) se návrh týká prakticky asi 50 až 60 lidí, zejména německých vdov. Průměrná částka odškodného se pohybuje kolem 170.000 korun. Novela zachovává podmínku českého občanství u přímých obětí - tedy účastníků boje za vznik a osvobození Československa a osob perzekuovaných za komunismu. Vychází totiž z předpokladu, že ČR oceňuje oceňuje vlastní občany, kteří konali v její prospěch, nebo odškodňuje ty, jimž právní předchůdce ČR způsobil příkoří.