Zprávy | Z archivu rubriky


Tisíce lidí si v České republice připomínaly 20 let od pádu komunismu v bývalém Československu. Prahou prošlo podle organizátorů 4 500 lidí po stopách studentského průvodu ze 17. listopadu 1989 z Albertova na Národní třídu, kde na ně čekaly další davy lidí a akce vyvrcholila koncertem. Na Národní třídě si 20. výročí sametové revoluce připomněli během dne i politici. Rozporuplné reakce vyvolal prezident Václav Klaus, na kterého desítky lidí pískaly, další ale oslavně skandovali jeho jméno. K fyzickému incidentu mezi jeho odpůrci a příznivci nedošlo, jejich slovní střety ale musel řešit policejní antikonfliktní tým. "To, co se teď tady odehrává, je přirozená věc demokracie," komentoval událost Klaus. Je podle něho vítězství, že lidé mohou křičet na prezidenta a nikdo nezasahuje obušky. Společně s prezidentem Klausem položili květiny k památníku studentské demonstrace z roku 1989 i premiér Jan Fischer a pražský primátor Pavel Bém. Krátce poté učinil stejné gesto i Václav Havel. Odpoledne přinesli květiny i předsedové Senátu a sněmovny Přemysl Sobotka (ODS) a Miloslav Vlček (ČSSD). K památníku přišli i další politici, ráno dorazil nejprve předseda ČSSD Jiří Paroubek a po něm předseda ODS Mirek Topolánek. "Ne všechno, co se dělalo, se povedlo. Snad se to povede v příštích letech," zhodnotil Paroubek uplynulé roky. Topolánek novinářům na místě řekl, že demokracie v Česku po 20 letech ještě není ukotvená. Podle něj je třeba sázet na mladé lidi a pracovat s nimi, protože jsou šancí pro tuto zemi. Biskup Václav Malý při mši ve svatovítské katedrále řekl, že heslo Václava Havla "Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí" zůstává stále platné. Heslo je podle Malého zesměšňováno, ale pro něho jako křesťana je nosné.

Oslavám sametové revoluce předcházela ještě připomínka 70. výročí uzavření českých vysokých škol nacisty po pohřbu Jana Opletala 17. listopadu 1939. Toto datum a studentský pochod, který odstartoval sametovou revoluci 17. listopadu 1989, jsou propojeny, řekl v projevu u Hlávkovy koleje prezident Václav Klaus. Varoval také, že se stále rodí nové zhoubné ideologie, které mají stejné základní charakteristiky, jako měl nacismus a komunismus.

Prezident Václav Klaus s manželkou Livií ve středu odlétá na státní návštěvu Peru a Brazílie. ČTK to sdělil prezidentův mluvčí Radim Ochvat. Prezident se v každé zemi setká s nejvyššími státními představiteli a zahájí tam podnikatelská fóra. Do Česka se vrátí v pátek 27. listopadu. V Peru bude prezident do 22. listopadu. Společně s peruánským prezidentem Alanem Garcíou se zúčastní podpisu mezistátních smluv a v sídle Limské obchodní komory zahájí česko-peruánské podnikatelské fórum. Na Pacifické univerzitě, kde bude mít přednášku, převezme čestnou profesuru a otevře výstavu fotografií mapujících události z let 1968 a 1989 v České republice. V sobotu prezident Klaus odletí do Cusca a vedle oficiálních bodů programu navštíví také ruiny předkolumbovského inckého města Machu Picchu. V Brazílii, kam zavítá v neděli, se Klaus setká s prezidentem Luizem Inácio da Silvou, s předsedou Senátu José Sarneyem, s předsedou Sněmovny reprezentantů Michelem Temerem a s předsedou Nejvyššího federálního soudu Gilmarem Mendesou. V hlavním městě Brasílii navštíví memoriál brazilského prezidenta českého původu Juscelina Kubitscheka a setká se s českými krajany. V Sao Paulu zahájí česko-brazilské podnikatelské fórum a na univerzitě Fundacao Armando Alvares Penteado převezme čestný doktorát. Kromě hlavního města a Sao Paula Klaus navštíví také největší brazilský stát Amazonas.