Zprávy | Z archivu rubriky


Ministra pro evropské záležitosti Štefana Füleho, kterého Česko navrhlo na post příštího eurokomisaře, zřejmě při slyšení v Evropském parlamentu čekají nepříjemné otázky týkající se jeho komunistické minulosti. Naznačují to hlasy zaznívající hlavně z největší lidovecké frakce v zákonodárném sboru. Lidovci jsou s 265 ze 736 poslanců nejsilnější skupinou v Evropském parlamentu. Frakce v nedávném prohlášení obecně uvedla, že vyžaduje, aby kandidáti na post komisaře nebyli spojováni s utiskovatelskými režimy a ani nepůsobili ve vládách nebo politických hnutích, které jsou nedemokratické nebo postavené na korupci. Füle, který před nástupem do nynějšího českého kabinetu pracoval jako diplomat, byl před listopadem 1989 členem komunistické strany. Studoval také diplomacii na moskevské škole označované někdy jako místo, kde se školili i budoucí adepti na práci v sovětské tajné službě (KGB). "Já tam ty hlasy slyším," řekl ČTK europoslanec Jan Březina (KDU-ČSL) o názorech, že zřejmě lidovecká frakce bude vznášet při slyšení s českým kandidátem otázky týkající se jeho minulosti. Füle ČTK řekl, že se nebude žádným otázkám při slyšení vyhýbat a ještě před ním se pokusí o svých kvalitách důležité hráče v EP přesvědčit. "Před slyšením v EP se hodlám sejít se všemi relevantními aktéry, vysvětlit svou vizi pro portfolio, informovat o své práci v diplomacii a ve vládě. Nebudu mít problém zodpovědět otázku na jakékoli téma," uvedl. V českém parlamentu už dříve řekl, že si není vědom žádné skutečnosti z minulosti, která by mohla znevážit jeho osobně nebo Českou republiku.

Šéf lidovecké frakce Joseph Daul na tiskové konferenci ve Štrasburku prohlásil, že výše zmiňovaným prohlášením neměla jeho frakce na mysli někoho konkrétního. Zatím není jasné, kdy slyšení s komisaři začnou. Je možné, že se tak stane až počátkem příštího roku.

Evropská komise provedla razii v sídlech energetické firmy ČEZ a finanční skupiny J&T. Podle Bruselu mohly obě společnosti značně narušit hospodářskou soutěž na českém velkoobchodním trhu, což mělo vést k posílení role ČEZ. Domnělé protiprávní jednání může zahrnovat vyloučení konkurence a zvyšování cen na českém velkoobchodním trhu s elektrickou energií, uvedla komise. Obě firmy odmítají, že by se účastnily jakéhokoli protiprávního jednání. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž ČTK řekl, že pracovníci komise zahájili kontrolu v pražském sídle společnosti a sídle společnosti Severočeské doly ze skupiny ČEZ. Podle mluvčího J&T Petra Málka navštívili kontroloři komise kanceláře Energetického a průmyslového holdingu, což je dceřiná firma J&T a finanční skupiny PPF. Prohlídka se uskutečňuje "v kontextu širšího zkoumání českého energetického trhu", uvedl mluvčí holdingu Martin Maňák s tím, že firma s pracovníky komise spolupracuje. Pokud by se podezření z porušení hospodářských pravidel potvrdilo, může Evropská komise oběma firmám udělit pokutu, která může dosahovat citelné části mnohamiliardových tržeb českých firem. Brusel nicméně upozorňuje, že razie ještě nemusí znamenat, že obě firmy skutečně pochybily. "Evropská komise respektuje právo společností na obhajobu, zejména jejich právo na slyšení v řízení, které proti nim komise vede," dodala EK s tím, že zatím není schopna odhadnout délku celého vyšetřování.

Zpráva o vyloučených lokalitách v Chomutově, kterou v pondělí schválila vláda, vychází podle chomutovské primátorky Ivany Řápkové (ODS) z nepodložených údajů a nerespektuje realitu. Město si nechalo zpracovat analýzu zaměřenou na stejnou problematiku od sociologické kanceláře. Potvrdila, že postupy města jsou správné, a radnice v nich bude pokračovat, řekla novinářům Řápková. Podle autorů Kocábovy zprávy by ale situace v Chomutově vypadala jinak, kdyby byla pravda, co říká Řápková. "Ze závěrů jihlavské renomované sociologické kanceláře Daniel Hanzl vyplývá, že město má i nadále pokračovat v nastoupeném trendu vyváženého přístupu k nepřizpůsobivým občanům. Vedle sociálních programů má uplatňovat i exekuce a represivní opatření," uvedla Řápková. Postup města je účinný, prostituce klesla až o 80 procent, pohledávky se snížily o více než 1,5 milionu korun, doplnila. "Je to velmi překvapivé, protože naše závěry z terénu jsou úplně opačné," řekl ČTK Martin Šimáček, ředitel vládní agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách, která Kocábovu zprávu zpracovala. "Pokud by to byla pravda, tak si myslíme, že by situace v Chomutově vypadala jinak," konstatoval. Přístup chomutovské radnice k lidem ve vyloučených lokalitách podle Šimáčka není vyvážený, ale pouze represivní. "Část lidí se sice snaží mnohem více než dříve svoje závazky hradit, ale zároveň se spousta z nich se dostala do hluboké sociální pasti," míní.