Zprávy | Z archivu rubriky


Premiér Jan Fischer se zúčastní vrcholného jednání konference OSN o změnách klimatu v Kodani. Mandát, který kabinet schválil už minulý týden, nepočítá s účastí prezidenta Václava Klause na schůzce světových státníků. V dánských knihkupectvích se nicméně v těchto dnech objevil překlad knihy "Modrá, nikoli zelená planeta", ve které prezident varuje před zneužitím tématu globálního oteplování v politice a před hysterií. "Vydavatel rozhodl, že kniha by měla být v knihkupectvích týden před zahájením konference," řekl ČTK Martin Erva z tiskového odboru Kanceláře prezidenta republiky. Klaus dlouhodobě kritizuje snahy o regulaci skleníkových plynů. Dánský překlad je už třináctou jazykovou mutací jeho publikace o klimatu. V Česku letos kniha vyšla ve druhém rozšířeném vydání. Prezident v ní v souvislosti s globálním oteplováním upozorňuje, že hysterie je podle něj daleko větší hrozbou než samotná klimatická změna. V ohrožení je svoboda a prosperita, nikoli podnebí, soudí Klaus.

Konference, která má určit cesty snižování emisí oxidu uhličitého po roce 2012, začala v Kodani v pondělí. Jednání vrcholných politiků se odehraje až v jejím závěru na konci příštího týdne. V příštích dvou týdnech se bude v dánské metropoli jednat o smlouvě, která by nahradila kjótský protokol o snižování emisí skleníkových plynů, jehož platnost vyprší v roce 2012. Účast přislíbili vůdci světových mocností včetně amerického prezidenta Baracka Obamy.

Především závěrečné schvalování státního rozpočtu na příští rok čeká poslance ve druhém týdnu jejich prosincové schůze. O klíčovém ekonomickém zákonu mají rozhodovat ve středu, ale sejdou se již v úterý odpoledne. To by se měli zabývat mimo jiné vládní i poslaneckou novelou trestního zákoníku, která se snaží zmírnit takzvaný náhubkový zákon. Poslanci odeslali rozpočet do závěrečného čtení minulý týden. Předtím v něm ale zejména levice stihla navrhnout řadu změn. Například sociální demokraté chtějí navýšit objem peněz na platy zaměstnanců veřejného sektoru, dorovnat přímé platby zemědělcům a zajistit dostatek peněz na sociální služby. Jejich požadavek znamená přesun asi 11 až 12 miliard korun. Ministr financí Eduard Janota varuje, že pokud by poslanci schválili všechny změny rozpočtu pro příští rok, které navrhli ve druhém čtení, nezůstalo by z dříve schváleného úsporného balíčku nic. Janota již dříve prohlásil, že by v takovém případě musel zvážit, zda má smysl pokračovat v práci na ministerstvu. Také ODS tvrdí, že pokud projdou návrhy levice, pak občanští demokraté rozpočet jako celek nepodpoří.

Předložení rozpočtu předcházelo v září schválení tzv. Janotova úsporného balíčku, který umožnil snížit plánovaný schodek rozpočtu na 163 miliard korun. Návrh počítá s poklesem ekonomiky v příštím roce o půl procenta. Ministerstvo financí v prognóze z konce října očekává již růst o 0,3 procenta a Česká národní banka dokonce o 1,4 procenta. Pokud poslanci ve středu rozpočet i přes hrozící nesouhlas ODS schválí, dostane ho k podpisu prezident republiky. Senát se rozpočtem nezabývá.