Zprávy | Z archivu rubriky


Silné mrazy panovaly i v neděli v celé České republice, v ledovém sevření byly také další evropské země. Arktické dny s teplotami hluboko pod nulou si od pátku v Česku vyžádaly životy zřejmě osmi lidí, většinou bezdomovců, kteří zemřeli na podchlazení. Další lidé umírali kvůli počasí na silnicích. Meteorologové očekávají, že od pondělí se začne postupně oteplovat.

Na sídlišti v Praze Bohnicích našli záchranáři tělo mrtvého šestatřicetiletého muže, pravděpodobně zemřel na podchlazení. V Ostravě si mrazy vyžádaly od pátku již čtvrtou oběť. Dva lidé umrzli v pátek v Praze. Dvaašedesátiletý muž, kterého našli v Nových Syrovicích na Třebíčsku mrtvého před jeho domem, zřejmě spadl při cestě z restaurace, nedokázal už vstát a zemřel na podchlazení. Mrazivé počasí komplikuje život především lidem bez domova. V metropoli a dalších městech se plní azylové domy, podle jejich pracovníků ale ještě mají dost volných volných míst.

Ledové dny prožívá Česko už týden. Za posledních sedm dní se teploty držely stále pod bodem mrazu. O víkendu padaly teplotní rekordy. Na Horské Kvildě dnes meteostanice zaznamenala minus 25,6 stupně Celsia. Rekordně nízké teploty byly i na Lysé hoře, Přimdě, Churáňově nebo v Liberci. Na Milešovce teplota překonala více než 80 let starý rekord. Od začátku týdne by se mělo začít postupně oteplovat. Český hydrometeorologický ústav ale varuje před tvorbou ledovky a sněhových jazyků.

Kvůli silným mrazům popraskaly na několika tratích v Praze tramvajové koleje. Informoval o tom server iDnes.cz. Mluvčí dopravního podniku Ondřej Pečený ČTK řekl, že doprava v metropoli není nijak omezena, při jízdě přes poškozené koleje musí řidiči pouze projíždět sníženou rychlostí. Opravy kolejí začnou, jakmile se oteplí. Kvůli mrazu se zatím nedá svařovat. České dráhy dnes kvůli nízkým teplotám nezaznamenaly žádné výrazné problémy. Zpoždění nabíraly jen vlaky ze zahraničí, hlavně z Vídně.

Čtveřice vzácných nosorožců bílých ze zoo ve Dvoře Králové dorazila do Keni a nyní se už zvířata zabydlují v cílové rezervaci Ol Pejeta. Tam na jejich příjezd čekala ředitelka dvorské zoologické zahrady Dana Holečková, která ČTK sdělila, že jsou nosorožci v pořádku. O tom podle ní svědčí i to, že se hned pustili do krmení. Odborníci si od přesunu zvířat do přirozeného afrického prostředí slibují, že by se tam mohli rozmnožit a zachránit tak svůj ohrožený druh. Podle ředitelky Holečkové však lze s případným mládětem vzácného tvora za optimálních podmínek počítat nejdříve za dva až dva a půl roku. Březost samic nosorožců bílých trvá přibližně 15 měsíců.

Do keňské metropole Nairobi nosorožce dopravilo letadlo z pražské Ruzyně. Uvítání vzácných tvorů byl přítomen i keňský ministr životního prostředí. Transport nosorožců ze Dvora Králové do Keni je pokusem o záchranu druhu. Nosorožci bílí severní, správněji nazývaní tuponosí, jsou kriticky ohroženým druhem. Pokud odborníci nenajdou do konce příštího roku volně žijící jedince, bude druh prohlášen za vyhynulý. V zajetí žije kromě šesti dvorských nosorožců ještě samec a samice v americkém San Diegu. Podle posledních údajů údajně v Súdánu odborníci objevili tři jedince, samce, samici a mládě. Pokud jsou informace správné, pokusí se je převézt do rezervace, kde budou nosorožci z dvorské zoo.