Zprávy | Z archivu rubriky


Mezi Českou republikou a Slovenskem nejsou bolavé, neřešené a nevyřešené otázky, shodli se v Praze prezidenti obou zemí. Ivan Gašparovič ocenil také osobní vztahy s Václavem Klausem, který Bratislavu příští rok před ukončením mandátu ještě navštíví. Prezidenti připomněli, že na konci letošního roku to bude 20 let od rozpadu Československa. Podle Klause konec federace ekonomicky prospěl více Slovensku než ČR. Slovenská společnost podle něj také není tak poškozena "nepolitickou politikou" jako česká. Slovenského prezidenta těší, že o výborných vzájemných vztazích nehovoří jen politici, ale stejný názor mají také občané jak na Slovensku, tak v ČR. Podle Klause slovenská ekonomika letos roste a není v krizi, na rozdíl od Evropy a ČR. Připomněl statistické údaje, kdy se za dvacet let hrubý domácí produkt na hlavu v ČR zvýšil o 50 procent a na Slovensku o celých 100 procent.

Česká a Slovenská republika nepřipouští revizi Benešových dekretů, řekla ČTK po jednání se slovenským prezidentem Ivanem Gašparovičem ve Sněmovně její předsedkyně Miroslava Němcová (ODS). O Benešových dekretech hovořili oba politici v souvislosti se zářijovým jednáním petičního výboru Evropského parlamentu. Výbor se v reakci na maďarskou petici namířenou proti pět let starému usnesení slovenské Národní rady o neměnnosti dekretů obrátil na Bratislavu, aby vysvětlila okolnosti deklarace. Slovensko už tehdy uvedlo, že k otevírání tématu dekretů nevidí žádný důvod. Stejný je podle vyjádření Němcové i český pohled na dekrety, které po druhé světové válce zasáhly do majetkových a občanských práv maďarské a německé menšiny. Slovenský prezident se setkal také s předsedou Senátu Milanem Štěchem (ČSSD).

Růst nezaměstnanosti, nelepšící se kondice českého průmyslu a stavebnictví a volnější tempo růstu inflace potvrzují slabost české ekonomiky. Podle zveřejněných údajů se v listopadu zvýšila nezaměstnanost na 8,7 procenta, inflace zpomalila meziročně na 2,7 procenta a říjnová stavební výroba propadla o 4,3 procenta. Průmyslová produkce v říjnu meziročně sice stoupla o 4,1 procenta, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů ale klesla o 3,3 procenta. "Český průmysl mírně překonal odhady, jeho kondice se však nelepší," uvedl Tomáš Vlk z Patria Finance. Výsledky průmyslové výroby podle analytiků neznamenají návrat k růstu. Analytik ČSOB Petr Dufek konstatoval, že lepšího výsledku v souladu s očekáváními dosáhlo strojírenství, výroba elektrických zařízení a chemický průmysl. Výroba aut podle něj "nijak výrazně neoslnila", ale automobilový průmysl má dost nových zakázek.

Počet nezaměstnaných se v listopadu vrátil po osmiměsíční přestávce nad půl milionu. Jejich meziměsíční přírůstek je podle Pavla Sobíška z UniCredit Bank ve srovnání listopadů historicky nejvyšší. Na počty nezaměstnaných doléhá stále silněji recese ekonomiky - podniky nenabízejí nová pracovní místa, ale naopak začínají s jejich snižováním, shodují se analytici. Podle nové metodiky ministerstva podíl nezaměstnaných vůči obyvatelstvu ve věku 15 až 64 let činil na konci měsíce 6,8 procenta. Dosavadní metodika poměřuje míru nezaměstnanosti pouze k ekonomicky aktivním lidem, proto je její percentuální podíl vyšší. Nezaměstnanost bude zřejmě dále stoupat, neboť konec recese české ekonomiky je stále v nedohlednu. Pravděpodobnost, že nezaměstnanost zlomí devítiprocentní hranici už letos v prosinci, podle analytika Home Creditu Michala Kozuba velmi výrazně roste.