Zprávy | Z archivu rubriky


Prezident Václav Klaus má z devíti uchazečů o jeho úřad svého favorita, jeho jméno ale nechce veřejně říct. V pořadu Partie televize Prima prezident uvedl, že si přeje, aby volba jeho nástupce proběhla hladce, nedala šanci ke sporům a soudům a aby vítěze všichni respektovali. "Nikdo na světě není ideální. Ale já myslím, že je tam někdo, komu já bych se nebál dát tento úřad," prohlásil Klaus o kandidátech. "Moc bych si přál, aby (volba) proběhla nejenom hladce, aby nedala šanci k otazníkům, sporům, eventuálním soudům. To by bylo naprostým neštěstím, to si ta naše zemička nesmí dovolit," uvedl prezident. Přál by si, aby nebylo sebemenších pochyb, že zvolený kandidát byl skutečně právoplatně zvolen. Prezident zdůraznil, že nikdy nezkoumal detaily sporu o vyřazení některých kandidátů kvůli chybným podpisům na podpůrným peticím. Vnitro zřejmě použilo chybný výpočet pro odečet neplatných hlasů. Poté, co se trojice vyřazených obrátila na Nejvyšší správní soud (NSS), vrátila se tento čtvrtek instituce do hry předsedkyně Suverenity Jana Bobošíková. Druhou otázkou je podle Klause jeho přání, aby byl zvolen někdo, kdo funkci bude vykonávat kvalitně a půjde mu o Českou republiku více než o jeho samotného či "některé jiné věci". Ne všichni kandidáti přitom podle Klause doceňují skutečnou úlohu a funkci prezidenta. "Myslím, že o tom nemají přesný názor," podotkla nynější hlava státu. Také občané někdy podle něj prezidentské pravomoci nechápou zcela přesně.

O křeslo, které Klaus uvolní v březnu, má zájem devět uchazečů. Favority volby jsou podle průzkumů expremiéři Miloš Zeman a Jan Fischer. Poslanci a senátoři stran nominovali Jiřího Dienstbiera (ČSSD), Přemysla Sobotku (ODS) a Karla Schwarzenberga (TOP 09). O Hrad bojuje ještě europoslankyně Zuzana Roithová (KDU-ČSL), šéfka Suverenity Jana Bobošíková, herečka Táňa Fischerová a hudebník Vladimír Franz, kteří získali potřebných 50.000 podpisů. NSS do hry nevrátil ekonoma Vladimíra Dlouhého a senátora Tomia Okamuru.

Rychlé personální kroky vicepremiérky Karolíny Peake (LIDEM) na ministerstvu obrany způsobily "jisté narušení elementární důvěry", řekl v rozhovoru pro FTV Prima prezident Václav Klaus. Při opakovaných jednáních s premiérem Petrem Nečasem (ODS), kdo v čele silového resortu nahradí končícího Alexandra Vondru (ODS), byl prý ujišťován, že jednou z věcí, které zajistí stabilitu obrany, bude pokračování vedoucích funkcionářů ministerstva v jejich funkcích.

Peake už ve čtvrtek oznámila odchod prvního náměstka Vlastimila Picka, šéfa sekce vyzbrojování Pavla Bulanta a ředitele kabinetu ministra Františka Šulce. V pátek jmenovala ředitelem Národního úřadu pro vyzbrojování Jaroslava Štrupla, šéfem svého kabinetu Aleše Klepka a vedoucím svých poradců Pavla Kotrbu. Štrupl, který povede vyzbrojování, dosud působil jako zástupce ředitele Národního úřadu pro vyzbrojování a jako šéf odboru řízení vyzbrojování, výzkumu a vývoje. Klepek dříve vykonával funkci zástupce vrchní ředitelky sekce kabinetu předsedy vlády, Kotrba dosud vedl kabinet Peake coby místopředsedkyně vlády. Její personální politiku ve sněmovně kritizovala nejen opozice, ale i někteří poslanci vládní koalice. Jedním z bodů, o kterých premiér Nečas Klause ujišťoval, bylo podle prezidenta, že stabilita resortu a kontinuita fungování úřadu bude "zajištěna setrváním dosavadních nejvyšších funkcionářů počínaje prvním náměstkem ministra na této funkci". Klaus to prý vzal na vědomí a "nevěřil svým očím", když se o odvolání dozvěděl. Telefonoval hned premiérovi, který zrovna vystupoval v Bruselu z letadla po příletu na summit EU. I Nečas prý byl překvapen.