Zprávy | Z archivu rubriky


Senátor Tomio Okamura podá ve čtvrtek stížnost k Ústavnímu soudu (ÚS) kvůli rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS) o jeho vyřazení z přímé volby prezidenta. Okamura stížnost podá v 09:00 v podatelně soudu v Brně. Okamura o svém záměru podat ústavní stížnost informoval již minulý týden. Vadí mu prohlášení předsedy volebního senátu NSS Vojtěcha Šimíčka. Podle Okamury zpochybnil pravost údajů na některých petičních arších, které odevzdal Okamurův volební tým. Šimíček řekl, že některé archy byly celé smyšlené, jména a identifikační údaje byly vyplněny jednou rukou. Mám nyní jen dvě varianty: rezignovat a nechat na sobě lživé obvinění, že jsem si falšoval petiční archy, anebo obhájit sebe a desetitisíce lidí, kteří mi projevili důvěru svým podpisem," řekl minulý týden Okamura novinářům. "Nezbývá mi než požádat Ústavní soud rozhodnout o tom, zda jsem v právu já, nebo stát, který podle mého pošlapává základní práva občanů," uvedl. Podle něj jsou podpisy na arších pravé. Podání stížnosti avizovala i advokátka Klára Samková, podle níž je právní úprava přímé volby protiústavní. Samková potřebnou padesátitisícovou hranici při sběru podpisů vůbec nepřekročila. Stížnost k Ústavnímu soudu už podal Jiří Kesner z Kolína, jehož ministerstvo vnitra pro přímou volbu prezidenta nezaregistrovalo. Domáhá se toho, aby se mohl volby zúčastnit, přestože vnitru předložil petiční archy s pouhými 54 podpisy. ÚS se zabývá také stížností Zbyška Dřevojana ze Znojma, jenž požádal soudce o přezkoumání právní úpravy přímé volby prezidenta.

Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby měli zájemci možnost vyslechnout na Štědrý den na Staroměstském náměstí v Praze, na Václavském náměstí se zase uskutečnila slavnostní štědrovečerní bohoslužba pod širým nebem. Větší zájem byl o hudební produkci, kterou sledovaly stovky lidí pod pódiem vedle vánočního stromu na Staroměstském náměstí. Bohoslužbu provázenou zpěvem koled sledovalo jen několik desítek zájemců, z větší části cizinců. Akce byla již podruhé součástí nové tradice vánočních trhů s programem s názve, Václavské Vánoce, která se koná do 30. prosince. Ve stáncích s občerstvením je možnost zakoupit nápoje do speciálních hrnečků malovaných dětmi, kterým pomáhá Nadace Artevide nebo žáky Střední, základní a mateřské školy pro sluchově postižené Výmolova. Výtěžek z prodeje je určen na podporu těchto organizací.

Parně nejhranější tuzemská vánoční skladba Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby, známá jako "Rybovka", zazněla v podání souboru Praga Sinfonietta pod vedením dirigentky Miriam Němcové. Pěvecký partů se ujali členové Opery Národního divadla a dalších sborů. Mimo jiné vystoupili sopranistka Jitka Soběhartová, altistka Lenka Šmídová, tenorista Petr Horák a bas Pavel Horáček. Publikum všech generací odměňovalo vystupující potleskem už mezi jednotlivými částmi díla, které bylo poprvé uvedeno před 215 lety při půlnoční bohoslužbě z 24. na 25. prosince 1796 v katolickém kostele ve Starém Rožmitále na Příbramsku.

Švýcarsko z mnoha pohledů představí v Česku příští rok v březnu rozsáhlý projekt nazvaný Švýcarské jaro. Kulturní program napříč žánry i uměleckými disciplínami nabídne desítky představení, koncertů, přednášek a společenských akcí v Praze, Brně, Liberci, Olomouci a Hradci Králové, informovala ČTK za pořadatele Silvie Marková. Lidé se podle ní mohou těšit také na kulinářské, turistické a sportovní zážitky. Projekt, který pořádá švýcarské velvyslanectví v Praze, prezentuje také současnou švýcarskou vědu, techniku a vzdělávání. "Švýcarsko zdaleka není jen zemí sýrů, čokolád, přesného času či Viléma Tella. V rámci Švýcarského jara chceme představit nejširší české veřejnosti to nejlepší ze současného Švýcarska a podpořit výměnu názorů a dialog mezi oběma zeměmi," uvedl švýcarský velvyslanec v Praze André Regli. V rámci projektu se budou také pořádat farmářské trhy a ve vybraných restauracích vařit speciality švýcarské kuchyně. Samostatná výstava a konference se bude věnovat stavbě nového Gotthardského železničního tunelu.Švýcarské jaro slavnostně zahájí koncert Brněnské filharmonie se známým švýcarským dirigentem Kasparem Zehnderem, který zavítá vedle Prahy i do Brna a Hradce Králové. Od soudobého skladatele Michaela Jarrella bude uvedena na Nové scéně pražského Národního divadla jeho "mluvená opera" pro herečku, orchestr a elektronické nástroje nazvaná Kassandra. Do české metropole se vrátí písničkářka Sophie Hungerová, hudební nabídku doplní také koncert souboru Guarneri Trio, série jazzových koncertů v klubu Jazz Dock či vystoupení skupiny alpských hornistů.