Zprávy | Z archivu rubriky


Částka, kterou nelze zabavit v exekuci v rámci srážek ze mzdy, od počátku roku vzrostla. Dlužníkovi po provedení srážek ze mzdy zbude letos o 223 Kč měsíčně více než loni. Pokud má dlužník vyživovací povinnost vůči manželovi, manželce či dítěti, zvyšuje se základní nezabavitelná částka pro každého o 185 korun. Zároveň platí, že při vymáhání dluhu spadajícího do společného jmění manželů je možné postihnout i bankovní účet a mzdu manžela nebo manželky dlužníka. ČTK o tom informovala Exekutorské komora. Pokud má například dlužník, jehož měsíční čistý příjem činí 20.000 korun, manželku a dvě děti, nezabavitelná částka loni činila 16.064 korun a srážka 3936 Kč. Od 1. ledna je nezabavitelná částka 16.842 korun a zaměstnavatel vypočítá srážku 3158 Kč. Nový výpočet srážek bude patrný až u mzdy, kterou dlužník obdrží za leden, a bude mu vyplacena v únoru 2013.

Novely týkající se exekucí od ledna také zvyšují postihy exekutorů a omezují jejich cestovní náklady, které platí dlužníci. Nově není možné zabavit domácí zvířata. Předpis předpokládá, že dlužníci budou před podáním žaloby dostávat povinně výzvu, aby dluh dobrovolně zaplatili. Exekuce se budou v některých případech spojovat do jedné, čímž se dlužníkům sníží náklady. Neoprávněně zabavenou věc budou muset exekutoři po dohodě s majitelem vracet na místo, odkud ji vzali. Exekutoři budou moct na druhou stranu zabavit řidičský průkaz neplatičům alimentů. Výjimku mohou tvořit motoristé, kteří průkaz potřebují pro získávání peněz na své živobytí a závazky. Při exekucích se nově musí pořizovat zvukový a obrazový záznam.

V rámci prezidentské amnestie by podle předběžného odhadu mohlo být propuštěno až 7000 odsouzených. Na tiskové konferenci to řekl náměstek ministra spravedlnosti Daniel Volák. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) uvedl, že jednotlivé případy přezkoumají soudy, které o propuštění fakticky rozhodnou. Propouštět se podle něj bude ve všech českých věznicích. V České republice je nyní zhruba 23.000 vězňů. Generální ředitel vězeňské služby Petr Dohnal a ministr Blažek Klausovo rozhodnutí přivítali, přeplněným věznicím pomůže. Rozsáhlá amnestie ale podle Blažka se situací ve vězeňství přímo nesouvisí. Milosti se podle něj budou nejčastěji vztahovat na pachatele trestných činů maření úředního rozhodnutí a drobné majetkové kriminality, jako jsou krádeže. Vězeňská služba už pracuje na tom, aby stihla připravit podklady soudům, které o propuštění vězňů budou rozhodovat.

Věznice, které rozhodnutí Václava Klause v den státního svátku překvapilo, zjišťují, na kolik lidí se amnestie vztahuje. Z mediálně sledovaných případů to může být například zpěvačka Dara Rolins, které soud v prosinci udělil 18měsíční podmíněný trest za smrtelnou dopravní nehodu. Další kauzou může být dvouletý trest vězení podmíněně odložený na čtyři roky, který nedávno potvrdil vrchní soud Aleši Trpišovskému za agresivní jízdu a ohrožování pomalejších řidičů na dálnici D1. V úvahu také připadá pravomocných 18 měsíců podmíněně odložených na zkušební dobu tří let za poškozování věřitele pro herce a producenta Jiřího Pomeje, nebo případ bývalého fotbalového reprezentanta Tomáše Skuhravého, který byl odsouzen k dvouleté podmínce kvůli podvodu s autem. Podle Aktuálně.cz by mělo být zastaveno i stíhání někdejšího šéfa českého fotbalu Františka Chvalovského.