Zprávy | Z archivu rubriky


Příjmy státního rozpočtu byly loni o 42,6 miliardy Kč nižší, než předpokládal jeho optimistický návrh. Úsporná opatření na výdajové straně dosáhla 47 miliard korun. Rozpočet tak loni skončil schodkem 101 miliard korun, zatímco schválený rozpočet počítal s deficitem 105 miliard korun. Novinářům to dnes řekl ministr financí Miroslav Kalousek s tím, že vláda si byla propadu příjmů vědoma, a proto úspory zavedla. Podíl schodku rozpočtu k hrubému domácímu produktu dosáhne podle neoficiálních údajů 3,5 procenta, což vláda chtěla, upozornil Kalousek. Při započtení jednorázové účetní operace představující výdaje 57 miliard Kč na církevní restituce to bude pět procent na HDP.

Vedle úspor na provozních a mzdových výdajích jednotlivých resortů Kalousek vyzdvihl snížení výdajů na sociální dávky, a to o deset miliard korun. "Jsem rád, že se potvrdila účinnost sociální reformy, která si klade za cíl provést systémové změny a směřovat prostředky těm skutečně potřebným," dodal ministr financí. Letos má schodek rozpočtu klesnout na rovných 100 miliard korun. Opozice rozpočet kritizovala, vláda podle ní mimo jiné rezignovala na hospodářskou politiku a snahu podpořit růst ekonomiky. V roce 2011 státní rozpočet skončil ve schodku 142,8 miliardy korun, plán počítal s deficitem 135 miliard korun. Důvodem vyššího schodku rozpočtu byly potíže při čerpání z evropských fondů, bez tohoto vlivu by hospodaření státu skončilo ve schodku zhruba 130 miliard korun.

Cena za loňský schodek státního rozpočtu 101 miliard Kč místo plánovaných 105 miliard je podle opoziční ČSSD poměrně vysoká. Vláda obětovala hospodářský růst, přiškrtila ekonomiku a přivedla ji k propadu, řekl stínový ministr financí sociální demokracie Jan Mládek. Důležitější je podle něj hospodaření celé země, tedy i státních fondů, zdravotních pojišťoven, obcí a krajů. Kabinet nařkl z toho, že dluh přenáší mimo státní rozpočet.