Zprávy | Z archivu rubriky


Energetické společnosti ČEZ hrozí, že nebude moct čerpat 60 milionů eur (1,5 miliardy korun) ze záruky, kterou jí Světová banka poskytla pro podnikání v Albánii. Podle internetového deníku Insider může záruku čerpat jen distribuční společnost CEZ Shpërndarje, nad kterou ale ČEZ v pondělí ztratil kontrolu, když albánské úřady jmenovaly administrátora, který převezme správu firmy. "Pravomoci administrátora CEZ Shpërndarje jsou tak široké, že by záruku musel uplatnit on. Situaci po právní stránce analyzujeme, ale nelze vyloučit, že se ke garanci právě kvůli bleskovému jmenování administrátora nedostaneme," řekl Insideru člen představenstva ČEZ Tomáš Pleskač.

Skupina ČEZ vstoupila do Albánie v roce 2009, když za zhruba 102 milionů eur (asi 2,6 miliardy korun v dnešním kurzu) koupila 76 procent v tamním distributorovi. Loni se dostala do problémů, když státní regulátor téměř dvojnásobně zvýšil tarify, které distribuční firma CEZ Shpërndarje platí státem vlastněné elektrárenské společnosti. Zároveň ale nepovolil distribuční firmě promítnout zdražení do cen pro odběratele. ČEZ se také potýkal se špatnou platební morálkou albánských odběratelů.

Odebrání licence ČEZ v Albánii je negativní signál pro vztahy obou zemí, řekl Nečas. Pro členství v EU musí Albánie prokázat, že je právní stát. Vedení ČEZ by pak mělo podle předsedy vlády vyhodnotit zkušenosti z této rizikové investice a vyvodit důsledky vůči autorům projektu. Polostátní firma ztratila v Albánii kolem 5-ti miliard korun.