Zprávy | Z archivu rubriky


V Česku začalo v pátek ve 14:00 finále prezidentských voleb. Výsledek by měl být znám do sobotního večera. Vítěz má složit prezidentský slib 8. března ve Vladislavském sále Pražského hradu. Lidé mohou volit v pátek až do 22:00. Po noční přestávce bude 14.802 volebních místností v Česku znovu otevřeno v sobotu od 08:00 do 14:00. Pak začnou výsledky hlasování počítat volební komisaři.

Kvůli časovému posunu začalo druhé kolo volby prezidenta již ve čtvrtek na americkém kontinentu. Jako první mohli hlasovat čeští občané v Brazílii, poté na českých úřadech v Argentině. Ve Spojených státech a Kanadě byl v první den o hlasování větší zájem než před 14 dny v prvním kole. Více voličů zaznamenaly konzuláty v New Yorku, Chicagu, Los Angeles i Torontu, ale i na ambasádě ve Washingtonu. Naopak v kanadském hlavním městě Ottawě na českou ambasádu zřejmě i kvůli velkým mrazům přišlo o něco méně hlasujících.

Několik desítek Čechů si hned po otevření volební místnosti na české ambasádě v Bratislavě nenechalo ujít rozhodující kolo přímé volby. Zájem o hlasování byl tak ze začátku vyšší než před dvěma týdny, kdy se konalo první kolo voleb. Řada z nich přišla s voličským průkazem, který si nechali vystavit ve vlasti a který umožňuje zúčastnit se voleb mimo trvalé bydliště v ČR. V Berlíně a Düsseldorfu mají Češi o druhé kolo zatím zhruba stejně velký zájem jako o kolo první před dvěma týdny, naopak v Mnichově je zájem o hlasování citelně vyšší. Sdělili to ČTK pracovníci tamních českých zastupitelských úřadů. V bavorské metropoli odvolila podle tamního konzula Vladimíra Krňávka v pátek odpoledne více než stovka krajanů.