Zprávy | Z archivu rubriky


Několik dní po prezidentské volbě se ve vládní koalici rýsuje na obzoru další spor. Vedení vládní TOP 09 oznámilo, že chce, aby se Česká republika ještě letos připojila k fiskálnímu paktu EU. Bez tohoto závazku prý strana nepodepíše chystanou novou koaliční smlouvu. Občanští demokraté se k fiskálnímu paktu staví rezervovaně. TOP 09 se svým požadavkem přišla ve chvíli, kdy nově zvolený prezident Miloš Zeman i sněmovní opoziční strany volají po předčasných volbách.

Premiér Petr Nečas (ODS) se pozastavil nad tím, že TOP 09 přišla se svým požadavkem nyní, aniž ho avizovala. Vést debatu o přistoupení k fiskálnímu paktu EU podle Nečase má smysl až po přijetí finanční ústavy v českém Parlamentu. V této souvislosti Nečas považuje též za potřebné přijetí ústavního zákona o referendu o přistoupení ke společné evropské měně. Požadavek TOP 09 odmítl první místopředseda ODS a ministr průmyslu Martin Kuba. Označil jej za ultimativní a za mediální výstřel. Spor mezi ODS a TOP 09 zřejmě bude řešit ve čtvrtek koaliční pracovní skupina a později špičky koaličních stran ve formátu K9. Představitelé 25 zemí unie fiskální pakt podepsali v Bruselu loni 2. března. Jako jediné dvě země EU se k němu odmítly připojit ČR a Velká Británie. Smlouva má vést k tomu, že země zakotví do svého práva pravidlo vyrovnaných či přebytkových rozpočtů v dobrých časech.

Podle analytika Davida Marka vzhledem k tomu, že česká vláda připravuje pravidla rozpočtové disciplíny, není prakticky žádný důvod, aby se nepřipojila k fiskálnímu kompaktu v EU. Posílilo by to důvěryhodnost českých veřejných financí, uvedl na dotaz ČTK. "Přeci jen, čím více hlídačů fiskální disciplíny, tím lépe. V budoucnosti by se mohlo stát, že se k moci dostane populistická vláda, která by mohla začít rychle zvyšovat zadlužení, a bude-li mít dost sil v Parlamentu, mohla by přepsat i domácí pojistku v podobě připravovaného zákona o rozpočtové odpovědnosti," konstatoval. Potom by podle Marka skutečně poslední pojistkou byl právě fiskální kompakt EU.