Zprávy | Z archivu rubriky


V Ostravě v sobotu skončil dvoudenní 37. sjezd ČSSD. Sociální demokraté si na něm zvolili své vedení. Staronovým předsedou strany zůstává Bohuslav Sobotka. Při své volbě neměl protikandidáta. Prvním místopředsedou ČSSD zůstal jihomoravský hejtman a předseda Asociace hejtmanů Michal Hašek. Místopředsednická místa obhájili také Zdeněk Škromach, Lubomír Zaorálek a Martin Starec. Nově se místopředsedou ČSSD stal plzeňský hejtman Milan Chovanec. Místo vyhrazené pro ženu připadlo v opakované volbě senátorce Aleně Gajdůškové. Své místo ve vedení strany naopak neobhájil senátor a prezidentský kandidát sociálních demokratů Jiří Dientsbier.

Delegáti sjezdu také schválili změny stranických stanov, které omezí hromadné nábory nových členů. Stanovy také dávají vedení ČSSD právo schvalovat lídry volebních kandidátek a vyškrtávat z nich kandidáty. Delegáti nejdříve změny odmítli. Jedním z důvodů bylo, že o více než dvou desítkách změněných bodů měli hlasovat najednou. V opakovaném hlasování vedení strany předložilo verzi stanov, z níž vypustilo některé sporné body. Delegáti pak novou verzi úprav schválili.

V platnosti zůstává takzvané bohumínské usnesení z roku 1995. Dokument sociálním demokratům zakazuje spolupráci s komunisty na vládní úrovni. Podle Sobotky není důvod pro jeho zrušení. Přesto o něm delegáti hlasovali. Jasná většina byla ale pro zachování platnosti usnesení. Předseda KSČM Vojtěch Filip míní, že pro jeho stranu je to výzva, aby se stala vedoucí silou na levici. "Jestli to tak chtějí, tak pro mě to znamená jediné, že to budou levicová slova a pravicová spojení. Sociální demokracie bude něco říkat, ale při řešení těch praktických kroků se neobrátí nalevo, ale napravo," řekl ČTK Filip. "Pokud to ČSSD myslí vážně a je bohumínským usnesením vázána, musí ihned vypovědět krajské koalice, kde s komunisty vládne," řekla ČTK předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS).

Sjezd ČSSD schválil návrh programových priorit strany s názvem "2014: Nový začátek pro naši zemi". Materiál, předložený místopředsedou Lubomírem Zaorálkem, má osm kapitol. Zdůrazňuje, že pokud ČSSD v roce 2014 dokáže vyhrát volby do Poslanecké sněmovny, bude mít šanci prosazovat sociálně spravedlivou politiku, založenou na svobodě a solidaritě v rozsahu, jaký od roku 1989 neměla. Programové priority se zabývají růstem zaměstnanosti, konkurenceschopností a solidaritou. Počítá nejen se zavedením progresivního zdanění fyzických osob, ale také s postupným zvyšováním minimální mzdy na 12.000 korun do roku 2018. Zdůrazňuje též, že nastartování hospodářského růstu se musí opírat o podporu českého exportu do EU i mimo unii.

Sociální demokraté se po sjezdu strany chtějí zaměřit na obměnu své stínové vlády. Její novou podobu představí během několika týdnů. Novinářům to v Ostravě řekl staronový předseda strany Bohuslav Sobotka. Fungování stínové vlády by podle něj mělo být účinnější a zároveň by její členové měli být známější veřejnosti. Podle Sobotkovy představy by členy stínové vlády měli být lidé, kteří jsou schopni zorganizovat debatu nad volebním programem strany, ale zároveň být důstojnými partnery ministrům ve vládě Petra Nečase (ODS). "Byť ta vláda už dnes je spíše vláda na odchodu, ale i přesto je důležité, aby tady existovala na půdě opozice protiváha ve formě aktivní stínové vlády," vysvětlil předseda ČSSD.

Projev na sjezdu přednesl jeho čestný host - slovenský premiér a předseda tamní sociální demokracie SD-Smer Robert Fico. Sobotkovi doporučil, aby v případě úspěchu v parlamentních volbách sestavil jednobarevnou vládu. Přestože se tohoto kroku na Slovensku obával, ukázalo se, že samostatné vládnutí má spíše výhody. Evropa a svět podle něj v současné krizi potřebují standardní sociálnědemokratické hodnoty. Ve vystoupení, které delegáti ČSSD několikrát přerušili potleskem, zdůraznil, že pro úspěch v politice je nutná stranická jednota a ve vládě ochota přijímat nepopulární opatření i za cenu dočasného poklesu popularity.