Zprávy | Z archivu rubriky


Předseda disciplinární komise Fotbalové asociace ČR Jiří Golda rezignoval na svoji funkci. Důvodem podle něho je, že vedení FAČR chce korupční kauzy přenechat výhradně policii a komise je má řešit až na základě výsledků policejního vyšetřování. "Nesouhlasím s tím, že by se korupční kauzy měly zametat pod koberec," uvedl ve svém prohlášení Golda. Disciplinárka pod jeho vedením od listopadu vyšetřuje kauzu, která se týká údajného uplácení při loňském utkání Jablonec - Plzeň. Řeší také výroky sparťanského šéfa Daniela Křetínského, který předsedovi FAČR Miroslavu Peltovi poskytl informace, které údajně poukazovaly na nestandardní praktiky v řízení domácích profesionálních soutěží.

Český sdruženář Aleš Vodseďálek si při tréninku skoků v Harrachově zlomil jedenáctý obratel a sezona pro něj skončila. Podle prvních informací hýbe všemi končetinami a vážné zranění by pro něj nemělo mít trvalé následky. ČTK to potvrdil trenér reprezentace Luděk Šablatura.

Čeští fotbaloví rozhodčí v první a druhé lize se od startu jarní části sezony dočkají zvýšení odměn za odřízený zápas. Hlavní sudí v nejvyšší soutěži si polepší ze současných 17 na 25 tisíc a asistenti z 10 na 15 tisíc. Ve druhé lize si pak hlavní přijdou na 15 tisíc místo současných 7500 a asistenti na osm tisíc, když dosud pobírali pět tisícovek. Rozhodčí zároveň musí podepsat etický kodex, který představilo vedení FAČR za přítomnosti špičkového anglického rozhodčího Howarda Webba.

Energetické společnosti ČEZ hrozí, že nebude moct čerpat 60 milionů eur (1,5 miliardy korun) ze záruky, kterou jí Světová banka poskytla pro podnikání v Albánii. Podle internetového deníku Insider může záruku čerpat jen distribuční společnost CEZ Shpërndarje, nad kterou ale ČEZ v pondělí ztratil kontrolu, když albánské úřady jmenovaly administrátora, který převezme správu firmy. "Pravomoci administrátora CEZ Shpërndarje jsou tak široké, že by záruku musel uplatnit on. Situaci po právní stránce analyzujeme, ale nelze vyloučit, že se ke garanci právě kvůli bleskovému jmenování administrátora nedostaneme," řekl Insideru člen představenstva ČEZ Tomáš Pleskač.

Skupina ČEZ vstoupila do Albánie v roce 2009, když za zhruba 102 milionů eur (asi 2,6 miliardy korun v dnešním kurzu) koupila 76 procent v tamním distributorovi. Loni se dostala do problémů, když státní regulátor téměř dvojnásobně zvýšil tarify, které distribuční firma CEZ Shpërndarje platí státem vlastněné elektrárenské společnosti. Zároveň ale nepovolil distribuční firmě promítnout zdražení do cen pro odběratele. ČEZ se také potýkal se špatnou platební morálkou albánských odběratelů.

Odebrání licence ČEZ v Albánii je negativní signál pro vztahy obou zemí, řekl Nečas. Pro členství v EU musí Albánie prokázat, že je právní stát. Vedení ČEZ by pak mělo podle předsedy vlády vyhodnotit zkušenosti z této rizikové investice a vyvodit důsledky vůči autorům projektu. Polostátní firma ztratila v Albánii kolem 5-ti miliard korun.