Zprávy | Z archivu rubriky


V troskách domu v centru Prahy, který v pondělí poničila exploze, nikdo nezahynul. Potvrdili to hasiči, kteří v úterý v podvečer dokončili odklízecí práce. Objekt převzala policie, aby vyšetřila příčinu neštěstí. Předpokládá se, že v domě vybuchl plyn. Exploze zranila čtyři desítky lidí a poškodila i okolní domy. Většina zranění byla lehkého charakteru, dva poranění zůstávají v nemocnici. Pojišťovny odhadují škody na desítky milionů korun. Hasiči z budovy vyklidili více než 25 tun suti.

Dva ze zraněných dál zůstávají v nemocnici, jeden utrpěl otřes mozku a poranil si ramenní kloub a byl operován v Nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského, druhý leží po operaci tříštivé zlomeniny nohy v nemocnici v Motole. Předběžný odhad škod činí desítky milionů korun, zjistila Česká tisková kancelář u největších pojišťoven. V jedné části budovy jsou propadlé stropy a vychýlila se zeď do ulice. K přesnějšímu určení poškození a možnosti oprav bude přizván statik. Jen tyto škody budou nejméně 20 až 30 milionů korun, uvedl mluvčí pojišťovny Generali Jiří Cívka. Další milionové škody vznikly v Galerii Zdeňka Sklenáře, která v domě sídlí. Tlaková vlna zničila řadu originálních děl.

Na místě pracovali i plynaři. Odhadují, že ve středu postupně začnou znovu připojovat odběratelská místa. Vybuchlý dům a další objekt však zůstanou bez dodávek. Vedení Pražské plynárenské uvedlo, že kontrola těsnosti plynovodů v oblasti, kde v pondělí vybuchl plyn, se prováděla naposledy 21. dubna a nebyly nalezeny žádné závady.