Zprávy | Z archivu rubriky


Česká a izraelská vláda budou v létě již podruhé jednat společně. Po loňském zasedání v Praze se tentokrát sejdou v Izraeli za účasti premiérů Petra Nečase a jeho izraelského protějšku Benjamina Netanjahua. Doprovodí je opět někteří ministři obou vlád. V Jeruzalémě to řekl šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg, který je na dvoudenní návštěvě Izraele. Ministr zahraničí během ní bude jednat o přípravě společného zasedání. V Jeruzalémě se ministr zahraničí zúčastní česko-izraelského fóra, na které přijde například izraelský prezident Šimon Peres. Schwarzenberg očekává, že mezi témata pondělních konzultací bude patřit hospodářská spolupráce, válka v Sýrii, vývoj v Izraeli a v Palestině anebo vztahy Izraele s EU či NATO.

Minulý rok ministři obou zemí podepsali v Praze prohlášení o spolupráci v dopravě, vědě a výzkumu, kultuře či místním rozvoji. ČR a Izrael chystají společné projekty například v programování či léčbě neurodegenerativních onemocnění. Sdílet by obě země měly také informace o tom, jak vytvářet cenově dostupné bydlení. Chystá se také spolupráce při vývoji zbraňových systémů využívajících špičkové technologie. Schwarzenberg je s obchodní výměnou mezi českými a izraelskými firmami spokojen. Podle české diplomacie obrat vzájemného obchodu dosahuje miliardy dolarů ročně. Převažuje přitom český export. Česko-izraelské vztahy jsou velmi dobré, v EU patří Česká republika k nejbližším spojencům židovského státu.

Příčinou pražského povstání v květnu 1945 bylo podle prezidenta Miloše Zemana ponížení českého národa a ztráta důstojnosti, ke které nyní mnohé vede korupce a nezaměstnanost. Zeman to uvedl před budovou Českého rozhlasu na pietním aktu u příležitosti 68. výročí Květnového povstání českého lidu. "Hlubinnou příčinou bylo narůstající ponížení českého národa a ztráta důstojnosti, vyvolaná tím, že lidé se nemohli svobodně vyjadřovat, že nemohli svobodně volit, že byli manipulováni," uvedl Zeman. Poznamenal, že stejná situace se opakovala i později za komunistické éry. Nynější režim je demokratický, ale ona příčina podle Zemana pominula jen zdánlivě. Ke ztrátě důstojnosti dochází u lidí, kteří ztratili práci a novou nemohou najít, a u poctivě pracujících, za jejichž zády vyrůstají bez práce zbohatlíci, míní prezident. Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) podobně jako další řečníci připomněl události a jejich oběti před 68 lety. Zdůraznil, že povstání nebylo jen pražskou záležitostí a že se podařilo po roce schválit zákon o ocenění jeho účastníků. Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) poukázala na nebezpečí ztráty svobody, na vědomí práv, povinností i odpovědnosti účastníků povstání a na potřebu znát svou minulost a poučit se z ní. Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) pak Českému rozhlasu popřál, aby lidem znovu pomohl vnímat nadčasové hodnoty a lidé jej znovu přišli bránit.