Zprávy | Z archivu rubriky


Třem hlavním tématům věnoval prezident Miloš Zeman své první vystoupení před Poslaneckou sněmovnou. Prezident za největší problém české společnosti označil korupci, za největší tunel podporu solární energie a navrhl vytvoření komise, která by měla dotace vyšetřit. Nezaměstnanost označil prezident za jeden z klíčových problémů země a v části projevu, který věnoval ekonomice, se vyslovil pro podporu investic jako motoru hospodářského růstu.

Prezident také zpřesnil podmínky, za kterých by byl ochoten "z humanitárních důvodů" udělovat milost, ačkoliv je rozhodnutý nadále tento institut nepoužívat stejně, jako nehodlá vyhlašovat amnestie. Zeman v úvodu vystoupení označil míru podpory obnovitelných zdrojů v Česku za "naprosto nesmyslnou a šílenou". Kvůli dotacím solárníkům se postupně setkal s představiteli odpovědných úřadů, institucí, služeb či ministrem vnitra. Navrhl jim vytvoření společného týmu, "který by se tímto největším tunelem v českých ekonomických dějinách seriózně zabýval".

Spor se Schwarzenbergem o obsazení velvyslaneckých postů Zeman poslancům vysvětloval svou podporou ekonomické diplomacie. Velvyslanci by podle něj měli mít vysokoškolské vzdělání a aktivně podporovat české exportéry. Podle Schwarzenberga se ale ve sporu o velvyslance jedná o tvrdý politický boj. Zeman také uvedl, že podporuje opoziční návrhy na progresivní zdanění i vyšší korporátní daně, nechce ale, aby se výnosy z takových opatření přelily například jen do sociálních dávek. Hospodářský růst podle něj rozhýbou jen investice "do lidí i do betonu". "Česká ekonomika je hluboce podinvestovaná, česká ekonomika žije na dluh," prohlásil.